hernom priemysle a ukázať, že aj v strednej Európe sa za pomoci talentu a cieľavedomosti dá urobiť kvalitný CGI film.
Koncom 80. rokov sa možnosti filmových tvorcov začali výrazne obmedzovať. Rozvoj počítačovej grafiky a neustále zvyšujúce sa potreby animácie priniesli novú formu tvorby filmov. Scenérie sa presunuli do počítačov.
Jurský park
CGI alebo Computer Integrated Imagery predstavuje počítačovú technológiu, pomocou ktorej sa dajú vytvárať scény a obrazy, ktoré by za použitia klasických techník boli buď ťažko finančne uskutočniteľné, alebo fyzicky nerealizovateľné. Jedným z prvých filmov, kde sa CGI použilo, bola druhá časť filmu Terminator. Hovorí sa, že CGI zachránilo aj Spielbergov Jurský park, kde sa pôvodne počítalo s klasickými animáciami dinosaurov. Až nie príliš presvedčivé snímky prinútili tvorcov vyskúšať dovtedy neznáme CGI. Vyplatilo sa.
CGI prinieslo do filmov nový rozmer. Pomocou počítačovej grafiky je možné vytvoriť akúkoľvek scénu. Obrazne povedané, nepotrebujete hercov, výpravu a obrovský rozpočet, stačí mať kvalitné počítačové vybavenie. Za 10 rokov sa totiž táto oblasť natoľko vyvinula, že na spracovanie komplikovaných grafických obrazcov už nie sú nutné desiatky či stovky počítačov. Práve vďaka tomu sa na Slovensku podujala skupina mladých 3D grafikov vytvoriť vôbec prvý slovenský CGI film.
„Prvým impulzom na vytvorenie takéhoto projektu bola absencia podobného projektu na Slovensku i v okolí," povedal jeden z členov tímu MAXCORE Juraj Bystrický.
Parlament do vzduchu
Krátky film je zasadený do prostredia strednej Európy, jeho druhá časť sa odohráva v slovenskej metropole, v hlavnom meste. Na projekte pracuje 20 grafikov, ktorí sú združení v skupine MAXCORE. O niekoľko mesiacov, presnejšie v marci, tak budú môcť diváci vidieť zábery napr. zničenej Bratislavy. Názov filmu je Genesis Revive. 10 až 15-minútový film by mal byť voľne k dispozícii na Internete. Tvorcovia ho plánujú prezentovať na domácich i zahraničných výstavách. Tí, ktorí nemajú rýchle pripojenie k Internetu, si budú môcť film pozrieť na CD prílohách, ktoré distribuujú počítačové časopisy.
V pracovnej verzii sa dokonca počíta s tým, že do vzduchu vyletí budova Parlamentu Slovenskej republiky. Časti animácie boli už uverejnené na Internete. Skupina grafikov chce ísť cestou, ktorou ešte nikto nešiel. Vytvoriť kompletne renderovaný slovenský film. Diváci sa môžu tešiť na nukleárnu apokalypsu, skvelú hudbu či vojnu strojov v budúcnosti.
Ako film vzniká
"Na začiatku je myšlienka a po nej scenár. Rozpíše sa dej a svet, navrhnú sa objekty, na-
kreslia scény, objekty, skice," hovorí Tomáš Jády, hlavný animátor tímu. Neskôr sa vymodelujú a otexturujú modely, ktoré sa osadia do scény. Jedna takáto scéna môže mať desiatky aj tisícky objektov.
Otexturovaná scéna a animované objekty sa potom nasvietia. Nastavia sa kamery, efekty, svetlá, objekty, ich animácia a nasledujú skúšobné rendery, ktoré slúžia na vyladenie detailov a napravenie prípadných chýb. Na vyrenderovaný záber sa aplikuje postprodukcia, kde sa pridávajú dodatočné efekty (korekcia farieb, kamerové efekty, špeciálne efekty, kompozícia atď.). Hotový zaber sa pridá k ostatným, ozvučí sa a pridá sa aj hudba. „Je to náročný proces, ktorý je založený na detai-loch a hoci si to diváci nemusia všimnúť, aj tá najmenšia maličkosť za sebou skrýva hodiny práce," dodal na koniec Jády.
Nekomerčný charakter
Tvorcovia tohto unikátneho projektu nezamýšľajú na prvom filme zarobiť. Svedčí o tom aj pomerne nekomerčná distribúcia. Ide skôr o demonštráciu domácich možností, šikovnosti a talentu za využitia minimálnych finančných prostriedkov.
Bližšie informácie nájdete na: http://www.maxcore.sk.
Autor: es
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.