parlamentu mohli zostať v Zálive do konca roka. Pôsobili by v rámci záchranných a humanitárnych operácií.
Na vojenských akciách na vynútenie rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN na území Iraku by sa slovenská jednotka zúčastnila iba v súlade s mandátom OSN. O tom, či bol mandát naplnený, rozhodne vláda osobitným uznesením na základe nového aktu Bezpečnostnej rady.
Pasáž o právomoci vlády rozhodnúť o naplnení mandátu OSN však zrejme z textu uznesenia vypadne. Návrh by potom mali podporiť SDKÚ, SMK a ANO.
V rozprave sa však majú objaviť aj iné návrhy, ktoré chce predostrieť opozícia. Otázny je postoj kresťanských demokratov, ktorí si chceli počkať na nové dôkazy, že vojenská akcia proti Iraku je oprávnená. Predsedníctvo KDH vyslanie vojakov nepodporilo. "V tejto chvíli nemá zmysel rozlišovať, či pôjde o zabezpečovaciu jednotku, či to bude jednotka, ktorá odstraňuje následky alebo priamo drží palec na spúšti," povedal šéf klubu KDH Pavol Minárik. Kresťanskí demokrati sa budú rozhodovať pri hlasovaní individuálne.
Komunistický poslanec Ivan Hopta včera tvrdil, že koalícia odporúčala opozícii, aby sa nezúčastnila na záverečnom hlasovaní. Tým by znížila kvórum a umožnila by tak, aby návrh vlády prešiel. K tomu je potrebná jednoduchá väčšina. Ak by sa napríklad prezentoval najmenší možný počet 76 poslancov zo 150, tak stačí, aby za vyslanie vojakov hlasovalo 39 zákonodarcov.
(sp)
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.