prípade vojny s Irakom.
Podľa týchto právnikov lídrov jednotlivých krajín možno brať individuálne na zodpovednosť za vojnové zločiny a súdiť ich tak ako bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča. Phil Shiner z birminghamskej firmy Public Interest Lawyers tvrdí, že ICC môže so "stopercentnou istotou" skúmať, či Blair spáchal vojnové zločiny, ak Británia zaútočí na Irak. Tento právnik vedie kampaň za podanie žaloby na britských lídrov, ak vydajú povel na útok proti Iraku bez druhej rezolúcie OSN, ktorá by poverila medzinárodné sily akciou.
Nicolas Grief, odborník na medzinárodné právo, pripomína, že rezolúcia č. 1441 Bezpečnostnej rady OSN neoprávňuje Britániu a USA, aby použili silu. V rezolúcii je uvedené slovné spojenie: "vážne následky, ak Irak nebude spolupracovať so zbrojnými inšpektormi", ale neobsahuje termín "použitie všetkých nevyhnutných prostriedkov", čo je diplomaticky kód pre použitie ozbrojených síl.
Bývalý vládny právnik Tony Aust ale upozorňuje, že OSN sa zámerne nevyjadruje jasne, takže nikdy nepoužíva termín "ozbrojené sily". ICC vznikol pred siedmimi mesiacmi a USA boli od začiatku proti nemu. lebo vraj narušuje suverenitu USA. Britániu však zmluvu o ICC ratifikovala a musí preto tribunálu vydať každého občana, ktorého si súd vyžiada. Nezávislý žalobca ICC môže iniciovať proces buď na žiadosť štátu alebo jednotlivcov, ktorí mu predložia dôkazy. Grief tvrdí, že Blaira možno postaviť pred súd za vojnové zločiny dokonca aj vtedy, ak útok na Irak podporí OSN, a to v prípade, že dôjde k porušeniu Ženevskej konvencie, ktorú Británia ratifikovala v roku 1957. V prípade, že ho súd uzná vinným, môže dostať aj doživotie.
Hovorca britskej vlády na diskusiu právnikov reagoval vyhlásením, že akákoľvek účasť britských vojakov na konflikte bude v súlade s medzinárodným právom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.