stavebnom sporení. Minister financií SR Ivan Mikloš, ktorý je predkladateľom novely, očakáva, že z titulu zníženia štátnej prémie zo súčasných 20 % na 15 % sa od roku 2004 ročne usporí 100 miliónov Sk. Úpravu štátnej prémie odôvodnil poklesom úrokových sadzieb na finančnom trhu najmä potom, čo ich v novembri ďalej znížila NBS.
"Táto zmena z 20 % na 15 % stále zachováva pozitívny rozdiel úročenia vkladov tromi stavebnými sporiteľňami a na finančnom trhu komerčnými bankami." Tým sa podľa jeho slov tento rozdiel respektíve proporcia úročenia vyrovnáva. Ak by ministerstvo financií tento krok neurobilo, dodal, rozdiel by bol príliš vysoký.
Súčasťou návrhu je aj zvýšenie štátneho dozoru nad stavebnými sporiteľňami, aby nedochádzalo k neoprávnenému poberaniu štátnej prémie, najmä pri viacerých stavebných zmluvách jedného klienta. Vyplácanie štátnej prémie bude podľa návrhu v polročných intervaloch, dodal I. Mikloš.
MEDZITITUL: Vzali na vedomie správu o výdavkoch na vyšetrovanie nebankových subjektov
Vláda vzala na vedomie správu o použití účelových prostriedkov na vyšetrovanie činnosti nebankových subjektov. Ministerstvo vnútra (MV) SR, Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR a Generálna prokuratúra (GP) získali na tento účel celkovo 77,4 milióna Sk, z toho MV SR 60,9 milióna Sk, MS SR 11,5 milióna Sk a GP 5 miliónov Sk. Rezort vnútra z tejto sumy použil 21,2 milióna Sk na bežné výdavky a zvyšok na kapitálové výdavky.
V tomto roku plánuje MV SR čerpať na vyšetrovanie nebankových činností takmer 25 miliónov Sk. Dĺžku trvania vyšetrovania zatiaľ odhadhúť nevedelo. "Vzhľadom na rozsiahlosť dokazovania, obrovské množstvá procesných úkonov a kvantá listinných dôkazov nie je možné v súčasnej dobe spresniť, kedy a akým spôsobom sa vyšetrovanie ukončí," uvádza sa v materiáli.
Ministerstvo spravodlivosti použilo vyhradenú sumu pre Krajský súd v Košiciach vzhľadom na jeho príslušnosť konať vo veci vyhlásenia konkurzov na preverované nebankové spoločnosti. Počas roka 2002 sa činnosť tohto súdu zameriavala najmä zhromažďovanie evidencie pohľadávok do konkurzného konania veriteľov. Generálna prokuratúra využila pridelené prostriedky najmä na nákup technického vybavenia pre prokurátorov. Vzhľadom na to, že nevyčerpala celú sumu, vrátila asi 1,2 milióna Sk do štátneho rozpočtu.
MEDZITITUL: Súčasťou Trestného zákona bude zásada trikrát a dosť
Slovensko bude prvou krajinou v kontinentálnej Európe, ktoré zavedie do svojho právneho systému zásadu trikrát a dosť. Podľa nej súd pri treťom odsúdení za násilný alebo drogový trestný čin povinne uloží trest odňatia slobody na doživotie. V prípade drogových deliktov sa však bude vzťahovať zásada len na dílerov drog. Včera o tom rozhodol vládny kabinet tým, že schválil návrh novely Trestného zákona z dielne ministra spravodlivosti Daniela Lipšica.
Zásadu trikrát a dosť pozná legislatíva 30 štátov v USA a Veľkej Británie, týka sa však širšieho okruhu trestných činov, napríklad aj majetkových deliktov. U recidivistov už neplní trest prevýchovný účel. "Preto musí nastúpiť iný účel trestu, ktorým je ochrana spoločnosti pred páchateľmi tých najnebezpečnejších deliktov práve ich dlhodobou alebo trvalou izoláciou," povedal Lipšic.
Podľa kriminálnych štatistík vo väčšine štátov sa len malá skupina recidivistov podieľa vysokým percentom na násilnej kriminalite. Ide o približne šesť percent páchateľov, ktorí páchajú až 70 percent násilných trestných činov. Väznice sa už pripravujú na zvýšenie kapacít.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.