Sklamanie nad rýchlosťou, akou sa kandidátske krajiny Európskej únie (EÚ) vrátane Slovenska pripojili k pozícii USA v otázke Iraku, vyjadril včera
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
poslanec Európskeho parlamentu (EP) Jan Marinus Wiersma. Pripomenul pritom, že v EÚ, ktorej bude SR od budúceho roku plnoprávnym členom, sa vážne diskutuje o posilnení Spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky.
Na tlačovej konferencii spomenul aj list ôsmich európskych lídrov na podporu USA v otázke Iraku, ku ktorému sa pripojil i premiér Mikuláš Dzurinda. Hoci ide o demokratické právo zaujať postoj k situácii okolo Iraku, Slovensko podľa Wiersmu nemôže v jednej chvíli hrať s americkou stranou a v druhej chvíli s EÚ. "V Európskom parlamente sme v tejto chvíli proti jednostrannej akcii a za pokračovanie zbrojných inšpekcií OSN, pretože aj inšpektori žiadajú viac času," povedal.
Wiersma ako spravodajca EP pre Slovensko ďalej informoval, že na marcové rokovanie europarlamentu pripravuje záverečnú správu o SR. Za dve oblasti, ktoré si podľa neho žiadajú od Slovenska dodatočné informácie, označil rómsky problém a boj proti korupcii.
Znepokojenie pritom vyvolala správa newyorského Centra reprodukčných práv o údajnej sterilizácii rómskych žien na Slovensku. Wiersma ocenil, že slovenská vláda reagovala v tejto otázke veľmi rýchlo a vyjadril zároveň potrebu dôkladne vyšetriť a objasniť obvinenia, ktoré správa obsahuje. EP pritom pozorne vníma aj problém s vymenovaním predsedu Najvyššieho súdu SR, keďže podľa Wiersmu od fungovania najvyššieho orgánu sa odvíja aj celý systém súdnictva.
Text prístupovej zmluvy s desiatimi kandidátskymi krajinami vrátane SR bude EP schvaľovať 9. apríla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.