Korzár logo Korzár

Papierne v Šarišskej župe

Začiatky ručnej výroby papiera na Slovensku siahajú do druhej polovice 16. stor. Hodnoverné podklady o nich sa zachovali až od druhej polovice 17.

stor. Za existencie tejto výroby pracovali na Slovensku 105 papierní z nich 17 v Šarišskej župe. Šariš, Spiš a Gemer mali pre túto výrobu dobré podmienky a v týchto župách bola aj väčšina slovenských papierní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sedemnáste storočie bolo poznačené častými stavovskými a reformačnými ťaženiami. Práve ony si vyžiadali zvýšenú spotrebu papiera na vydávanie kníh a písomností. Knihy sa väčšinou dovážali zo zahraničia a mali prevažne náboženské zameranie. Dokonca nevyhovovali miestnym podmienkam. Vplyvom toho vzrástla požiadavka na výrobu papiera na vlastnom území. Začali sa zriaďovať papierne a v 18. stor. už vyrobili toľko papiera, že stačil kryť vlastnú spotrebu a začal sa aj vyvážať.

SkryťVypnúť reklamu

V Šarišskej župe v dlhom historickom období pracovali tieto papierne: v Sabinove 1 (1644), Zborove (1660), Prešove (1697), Bardejove 1 (1722), Sabinove 2 (1744), Lipovciach (pred r. 1752), Hrabovci (1759), Bardejove 2 (1795), Lukove (1798), Sabinove 3 (1803), Šárovciach (1803), Bartošovciach (1833), Harvartove (1830), Olejníkove (1833), Brezovici (1833), Toryse (na rozhraní 18. a 19. stor.). Mohli existovať ďalšie, ale nezachovali sa o nich žiadne podklady. V 19. stor. pracovalo ešte osem papierní.

Všetky papierne mali rovnaké znaky: boli to najčastejšie drevené stavby s prízemím a vysokou dvojitou strechou. Dole sa nachádzali priestory na bývanie, miestnosti na manipuláciu s handrami, drvenie a lisovanie suroviny, miestnosť, v ktorej sa vyrábal zo suroviny papier a potom sa glejoval, ale aj priestory na balenie a skladovanie papiera. O usporiadaní papierne rozhodol majiteľ alebo papiernicky majster. Strešné priestory sa využívali na sušenie papiera.

SkryťVypnúť reklamu

Základnou pohonnou zložkou papierne bola voda a mlynské vodné koleso, ktoré do konca 18. stor. bolo len z dreva a jeho opravu si zabezpečoval sám papiernicky majster. Pomocou tejto ťažnej sily sa dávali do pohybu potrebné zariadenia papierne, najmä holender na drvenie a vypieranie handier.

V Sabinove výrobu papiera zabezpečovali až tri papierne. Prvá z nich bola situovaná južne od mesta smerom k Orkucanom a stála pri mlyne na mlynskom náhone. Bola známa už v roku 1644 a po nej ostalo pomenovanie jednej lokality "Papíreň". Nevie sa, kto ju dal postaviť. V roku 1684 patrila majstrovi Samuelovi Cziszerovi. Uvádza sa, že bola zničená povodňou. Jej majiteľ požiadal mesto o vybudovanie druhej, povyše tejto prvej. V roku 1759 bola už vlastníctvom spomínaného majiteľa, ale v roku 1770 patrila už Jakubovi Cziszerovi. Potom v roku 1805 ju vlastnil Klausman a v roku 1835 ju kúpil Abraham Spiegel. Od roku 1872 patrila Viliamovi Spiegelovi. Vyrobilo sa v nej za rok 240 q papiera a spotrebovalo 300 q handier. Pracovalo tam 13 ľudí, z toho 5 mužov, 4 ženy a 4 deti a ich zárobok sa pohyboval od 20 - 80 grajciarov. Zachovala sa z nej priesvitka s iniciálkami A. S. a nápis Zeben.

SkryťVypnúť reklamu

Tretia sabinovská papiereň bola postavená začiatkom 19. storočia na Toryse severne od mesta smerom na Peč. Novú Ves. Jej prvým majiteľom bol Štefan Demeter a zanechal z tejto doby priesvitku. Jej ďalším majiteľom sa stal jeho syn Gabriel a neskoršie Blaškovič. Nakoniec majiteľom všetkých troch papierní sa stal Abraham Speigel, ale ručná výroba tam bola len do roku 1870. V nej sa vyrobilo za rok 480 q papiera a spotrebovalo 600 q handier. Pracovalo v nej 7 mužov, 5 žien a 5 detí a ich zárobok bol od 20 gr. - 1,2 zlatých. V roku 1880 Viliam Spiegel a jeho spoločník tiež Viliam Sennenfeld z nej zriadili strojovú výrobu papiera. Svoju činnosť skončila začiatkom 20. storočia.

V okolí Sabinova bola papiereň v Olejníkove - Majdane. Výroba sa tam zabezpečovala ešte v 19. storočí a vie sa, že ležala na potôčiku Ľutinka. Severne od Sabinova bola papiereň v Brezovici. Dokazuje sa jej existencia v roku 1833 a tiež v roku 1858. Ostatné údaje o nej nepoznáme. V obci Torysa pracovali papiereň na rozhraní 18. a 19. stor. a spomína sa ešte v roku 1847. Zanikla pravdepodobne v roku 1875. V tejto papierni pracoval majster Šoltís a Alexander Podhorányi. Jej majiteľom bol Karol Ochotnický a Karol Bodnár. Ostatné údaje o nej sa nezachovali.

V roku 1697 pracovala papiereň aj v Prešove. Bola situovaná na Toryse, ale presné miesto sa nepozná. Nezachovali sa o nej žiadne iné podklady. Zanikla v roku 1714. Papiereň v Lipovciach pod Braniskom potvrdzuje len jeden cestovateľ cez Karpaty, a ten v roku 1752 zistil, že je situovaná pri potoku, ktorý nezamŕzal ani v zime. Potvrdzuje sa jej jestvovanie aj v roku 1805 a dokonca aj v roku 1863.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 914
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 942
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 758
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 883
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 734
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 570
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 878
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 530
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu