ekonomickú stabilitu obcí a spôsobia problémy pri ich zabezpečení. ZMOS preto požaduje zvýšenie decentralizačnej dotácie o 108 miliónov korún, skonštatoval na stredajšom stretnutí s novinármi.
Odôvodňuje to päťpercentným nárastom cien tovarov a služieb, ktorý vláda v rozpočte nezohľadnila v plnej výške. Decentralizačná dotácia sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšila iba o 1,9 percent. V oblasti školstva obciam chýba 800 miliónov korún, ktoré predstavujú ešte minuloročné dlhy.
Sýkora upozornil, že obecná samospráva nemá dostatok financií ani na prevádzkové náklady škôl a obáva sa, že obce budú mať najmä v druhom polroku ťažkosti zabezpečiť ich bezproblémový chod.
Najproblematickejším je presun kompetencií v oblasti zdravotníctva. "Nie je jasné, ktoré nemocnice sú pod správou miest a obcí, ktoré pod správou vyšších územných celkov," poznamenal. Za nevyhnutné preto považuje urýchliť prechod kompetencií, aby bolo jasné, ktoré nemocnice pod koho patria. Poukázal aj na to, že jedno zdravotné zariadenie produkuje mesačne dlh od jedného do dvoch miliónov korún.
Výdavky na úseku matričnej činnosti, školstva, sociálnych vecí, kultúry a životného prostredia podľa Sýkoru nezodpovedajú reálnym potrebám. Na výkon kompetencií v sociálnej oblasti je decentralizačná dotácia v porovnaní s minulým rokom nižšia o 7,1 percenta.
Na výkon kompetencií v oblasti cestovného ruchu, regionálneho rozvoja a telesnej kultúry nedostali mestá a obce ani korunu. Výdavky na stavebné konanie zostali v tomto roku v kapitolách krajských úradov. Kompetencie na úseku životného prostredia majú byť na rozdiel od predchádzajúceho roku financované z podielových daní, a nie prostredníctvom decentralizačnej dotácie.
Výška decentralizačnej dotácie negarantuje financovanie presunutých kompetencií v súlade s platnými zákonmi, vytvára konfliktné situácie medzi štátnou správou a samosprávou a zvyšuje administratívnu náročnosť financovania, skonštatoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.