Korzár logo Korzár

Svetové safari - Jednorožec ozaj žije

Ľudia v stredoveku verili na existenciu strašného vlkodlaka aj na obrovského morského hada, ktorý vyberal z lodí námorníkov ako hrozienka z koláča,

na morskú pannu hore bez a dole s rybím chvostom atď. Ešte v 16. storočí švajčiarsky učenec Konrad Gesner vydal štyritisíc (!) stránkovú ilustrovanú knihu o živočíchoch "Historia animalium", v ktorej vážne opisuje takéto nadprirodzené bytosti. S pokrokom ľudských poznatkov bájne tvory skončili v ríši rozprávok, zachoval sa aspoň menom iba jednorožec a bosorky. Onen mytologický jednorožec býval zobrazovaný ako statné zviera s telom a hlavou koňa, na čele s dlhým priamym rohom, zadok mal ako jeleň a chvost ako lev. Bol dobráčisko, miloval nevinnosť a čistotu, s čím ťažko prežije ešte aj v rozprávke. Keď jednorožec stretol ctnostnú pannu, bez váhania si ľahol k jej nohám a zaspal. Háčik bol v tom, že len spiaceho jednorožca bolo možné zastreliť, čo poľovníci využívali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dnešný ozajstný jednorožec sa volá narval a patrí do skupiny dravých veľrýb. Na veľrybu je pomerne malý, meria len 4 - 5 metrov. Výnimočný je dlhým úzkym bodcom, ktorý samcom vyrastá z papule a smeruje dopredu. Bodec je pozmenený očný zub, vlastne kel, dlhý až dva metre. Pôvodne sa predpokladalo, že narval bodcom loví ryby alebo preráža ľad. Zistilo sa však, že je to výlučne iba zbraň, používaná pri súbojoch rivalizujúcich samcov.

Tak, ako ostatné veľryby i narval má vyvinuté len predné končatiny, upravené na plutvy. Chýba mu však chrbtová plutva, akú poznáme u príbuzných delfínov a kosatiek. Mäkká lysá koža je žltkasto biela s podlhovastými tmavohnedými škvrnami. Hrubá vrstva podkožného tuku slúži na teplenú izoláciu tela v ľadových vodách severných morí. Pružnosť tuku pomáha aj vyrovnávať rozdiely vonkajšieho tlaku, ktorým je organizmus vystavený pri potápaní. Narval je rozšírený v arktickej oblasti Atlantiku. Živí sa rybami, bezulitovými mäkkýšami (tzv. nahožiabre ulitníky), holotúriami (tzv. morské uhorky) a pod. Trúfne si aj na značne veľkú korisť, v jeho žalúdku boli nájdené raje trikrát širšie ako jeho ústa.

SkryťVypnúť reklamu

Narval je spoločenský tvor, v nezamrzajúcich zálivoch Grónska vytvára húfy až niekoľko tisíc jedincov. Narvalie pytačky sprevádza hlučný rituál samcov. Brezivosť samíc trvá asi desať mesiacov. Rodia jedno, avšak dobre vyvinuté mláďa, ktoré je dlhé ako štvrtina dĺžky matkinho tela. Mlieko obsahuje veľa tuku a je veľmi výživné, dojčené mláďa preto rýchlo rastie.

Grónski domorodci pôvodne narvala lovili pre mäso a tuk, bol ich hlavnou potravou. Olej používali aj na svietenie. V posledných desaťročiach zanechali domorodci primitívny spôsob života a prijali modernú civilizáciu s jej výhodami aj nešvármi, napr. fajčením a alkoholizmom. Opustili kožené strany i zimné príbytky iglú zhotovené zo snehu a ľadu, dnes bývajú vo vykurovaných domoch so zavedenou elektrinou. Stravujú sa viac dováženými potravinami ako vlastnými úlovkami a o málo chutné mäso narvala stratili záujem. Nanajvýš ho lovia pre kly alebo zo športu. Veľrybári uprednostňujú lov veľkých veľrýb pred malými narvalami, z ktorých získajú iba malé množstvo rybacieho tuku, tranu, pre ktorý hlavne lovia. Narvalovi blízko príbuzná je bieluha, čiže biela veľryba. Pomenovaná je podľa jednofarebnej žltkastobielej kože. Až na chýbajúci bodec sa vzhľadom, veľkosťou aj spôsobom života veľmi podobá narvalovi. Má pomerne málo tuku, preto ju veľrybári zriedka prenasledujú.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 914
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 942
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 758
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 883
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 734
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 570
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 878
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 530
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu