(inžinierskej psychológie) na pracoviskách. A tak by sa diagnóza nemala určovať len u ľudí, ale mala by sa týkať aj jednotlivých pracovísk. To je práve predmetom ergonómie.
Zdá sa však, že komunikácia medzi odborníkmi a tými, ktorí za pracoviská zodpovedajú, je nedostatočná. Týka sa to aj kancelárskej práce, pri ktorej rozlišujeme štyri problémové oblasti.
Prvou oblasťou sú vizuálne podmienky, kde obsluha dátového displeja kladie na ľudské oko až extrémne nároky. Ďalej ide o akustické vplyvy. Aj keď sú v kanceláriách inštalované prístroje, ktoré pracujú ticho, ich zvuky - vo svojom celku predsa len odvádzajú pozornosť od práce, a tým môžu ohroziť aj úspešné výsledky. Ďalším dôležitým bodom je správne držanie tela. Kto by nepoznal dlhoročných úradníkov s ohnutým chrbtom do tvaru oblúka? Je to výsledok toho, že títo ľudia dlhé roky sedeli na nesprávnej stoličke, pri nesprávnom stole a v nesprávnej polohe.
Napokon sú to aj psychologické problémy, ktoré môžu vznikať práve tak z monotónie opakujúcej sa práce, ako aj z dlhšej práce, ktorá vyžadujú maximálne sústredenie. Nervozita, nechuť, nuda, podráždenosť, apatia sú typickými prejavmi, ktoré môžu vznikať v dôsledku prílišného či nesprávneho psychického zaťaženia.
Každý by mal mať čo možno najväčšiu mieru voľnosti v tom, aby si mohol svoje pracovisko optimálne prispôsobiť podľa svojich individuálnych potrieb a svojho individuálneho spôsobu práce. Prelom v oblasti nových informačných a komunikačných techník je dôvodom na to, aby sme na uvedené skutočnosti nezabúdali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.