pôžičke sme nespísali, ale ústne sme mali dohodnutý termín vrátenia pôžičky i výšku úrokov. Môj dlžník však v dohodnutom termíne peniaze nevrátil, a keď už meškal niekoľko mesiacov, moja manželka začala dlh urgovať. Vedel som o tom a bol som rád, že nemusím túto nepríjemnú záležitosť riešiť sám. Netušil som však, že mu manželka dala svoje číslo účtu, na ktoré môj dlžník peniaze aj poukázal. Dozvedel som sa to len náhodou, pretože manželka príjem platby zatajovala, a keď som jej to vytkol, dozvedel som sa, že si mieni peniaze ponechať, pretože sú to peniaze, ktoré patria do nášho bezpodielového spoluvlastníctva. Možno by som ani veľmi nenamietal, keby nezačala bezhlavo a ľahkomyselne vyberať z účtu značné sumy, ktoré používala na mne neznámy účel. Keď som dôraznejšie začal naliehať, aby mi vydala aspoň polovicu peňazí, ktoré potrebujem na podnikanie, vznikol medzi nami konflikt, ktorý manželka vyriešila tak, že odišla zo spoločnej domácnosti, pravdaže aj "s korisťou", od môjho dlžníka. Aké sú právne možnosti vyriešenia tohto problému? Mám pocit, že mne môj dlžník pôžičku nevrátil. Alebo vrátil?
Zn.: Bola pôžička vrátená?
Odpoveď:
Vrátil aj nevrátil. Peniaze poslal, avšak na sporožírový účet manželky, ktorým disponuje výlučne ona sama. Je pravda, že vrátená pôžička patrí do bezpodielového spoluvlastníctva (BSM), ktoré zrušené nemáte. Počas jeho trvania nemáte v podstate žiadne právne možnosti prinútiť manželku vydať vám trebárs polovicu sumy, ak by sa vychádzalo zo zásad BSM, že podiely oboch manželov sú vo všetkom rovnaké.
Inou otázkou už je, že s priateľom ste uzavreli zmluvu o pôžičke tak, že ste na strane veriteľa vystupovali sám, teda nie aj manželka. Toto váš dlžník vedel celkom určite, lebo len vy ste s ním dohadovali podmienky pôžičky, teda termín jej vrátenia i výšku úrokov. Je teda nesporné, že účastníkmi vášho záväzkového právneho vzťahu ste boli len vy dvaja, vy ako veriteľ a on ako dlžník. Pokiaľ nebolo dohodnuté, že záväzok, v tomto prípade pôžičku, možno splniť viacerými spôsobmi, bolo povinnosťou dlžníka vrátiť peniaze vám. Je pravda, že dlžník splní dlh aj vtedy, ak plní tomu, kto predloží veriteľovo potvrdenie o tom, že je oprávnený prijať plnenie. Takéto potvrdenie tretej osoby o oprávnenosti prijať plnenie musí byť písomné. Ak vaša manželka uviedla dlžníka do omylu, a ten vrátil pôžičku na jej účet, nedošlo zo strany dlžníka k zániku dlhu, pretože peniaze sa dostali do dispozície osoby, ktorá nebola účastníkom vášho záväzkového právneho vzťahu. V tomto prípade nie je ani podstatné, že sa "omylom" ocitli na manželkinom účte, ktorá sa odvoláva na zásady BSM a peniaze si ponechala. Nič vám teda nebráni trvať na tom, aby vám dlžník peniaze vrátil, pretože z jeho strany nedošlo k plneniu, lebo peniaze mal vrátiť priamo vám. Na strane manželky došlo nesporne k bezdôvodnému obohateniu v zmysle § 451 Občianskeho zákonníka, pretože dlžník plnil bez právneho dôvodu a môže sa domáhať vrátenia peňazí, ktoré omylom poukázal na jej účet.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.