Ozbrojených síl SR mimo územia štátu. Ide o jednotku radiačnej, chemickej a biologickej ochrany pre medzinárodnú akciu proti Irackej republike. Tento globálny súhlas je podmienený rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN v súlade s mandátom OSN. Na hlasovaní sa zúčastnilo 141 členov snemovne, návrh uznesenia podporilo 81, proti jeho prijatiu sa vyslovilo 54, hlasovania sa zdržalo 6 poslancov.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar sa na rokovaní nezúčastnil. Spolu s ním nebolo prítomných v rokovacej sále ani ďalších osem poslancov z klubov HZDS a Smeru.
Hlasovania sa zdržali Ján Figeľ (KDH), členovia klubu HZDS Sergej Kozlík, Dušan Jarjabek, Ján Jasovský, Eduard Kolesár a Karol Džupa.
Proti prijatiu uznesenia o vyslaní slovenských vojakov do Iraku sa vyslovila skupina poslancov z klubu KDH okrem Jozefa Miklušičáka a Petra Muránskeho, ktorí ho, naopak, podporili. Nesúhlas s vyslaním vojakov vyjadril pri hlasovaní takmer kompletný poslanecký klub Smeru, vrátane svojho predsedu Roberta Fica, celý klub KSS a z klubu HZDS Eva Antošová, Miroslav Maxon, Ján Mikuš, Viliam Soboňa a podpredseda parlamentu Viliam Veteška.
Rozhodnutie podporili celé poslanecké kluby SDKÚ, ANO a SMK. Okrem nich sa pozitívne vyjadrili predseda poslaneckého klubu HZDS Tibor Cabaj a jeho členovia Jozef Brhel, Ján Gabriel, Stanislav Husár, Gabriel Karlin, Ivan Kiňo, Ján Kovarčík, Igor Pinkava, Ladislav Polka, Milan Rehák, Vojtech Tkáč, Milan Urbáni a Rudolf Žiak.
Koaličné strany SDKÚ, ANO a SMK sú spokojné s rozhodnutím parlamentu. "SDKÚ už vopred deklarovala, že podporí vládny návrh. Spornú otázku, kto má rozhodnúť o vyslaní jednotiek do krízovej oblasti, prebral na seba parlament a odstránil tak všetky pochybnosti o ústavnosti či neústavnosti pri takomto rozhodovaní," uviedol podpredseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť a poslanec SDKÚ Roman Vavrík. Ak sa OSN rozhodne vykonať vojenský zákrok na vynútenie dodržiavania doteraz platných rezolúcií, rozhodnutie NR SR už dáva mandát na pôsobenie vyslaných vojenských jednotiek v takýchto operáciách, podotkol.
Člen Zahraničného výboru NR SR a poslanec ANO Imrich Béreš ocenil prijatie vážneho politického rozhodnutia dôležitého pre budúcnosť Slovenska. "Určite sme spokojní. Každá vojna je ťažká, prináša obete a určite neskáčeme od radosti, že vysielame našich vojakov do vojny," uviedol.
Spokojnosť s výsledkom hlasovania vyjadril aj člen Zahraničného výboru NR SR Árpád Duka-Zólyomi (SMK). Ocenil úpravu pôvodného textu uznesenia, keď už netreba opätovne schvaľovať zmenu účelu vyslania jednotky z humanitárnej na bojovú, ale po prijatí potrebného rozhodnutia Bezpečnostnej rady OSN môže hneď začať vykonávať potrebné úkony. "Je to teraz vyriešené jednoznačnejšie a parlament sa nemusí opätovne schádzať na takomto zdĺhavom rokovaní," dodal.
Predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský napriek svojmu negatívnemu postoju k vyslaniu vojakov do Iraku rozhodnutie poslancov rešpektuje. Nie je totiž vnútorne presvedčený o nutnosti riešiť konflikt vojenskou silou.
Pred hlasovaním sa nezamýšľal, ako sa skončí prijatie uznesenia. "Svoj postoj som vyjadril už dopredu, ale považujem za vec svedomia každého jedného poslanca, ako podporil vyslanie vojakov. Bolo to jedno z najťažších rozhodnutí parlamentu," dodal.
Podpredseda HZDS Sergej Kozlík považuje hlasovanie parlamentu za predčasné, rozhárané a nepresvedčivé. Podľa neho zostalo ešte veľa otvorených otázok. Kozlík sa zdržal hlasovania, chcel prerušenie schôdze a počkať, "aby sa kaša nejedla taká horúca, ako sa navarí".
Predseda Smeru Robert Fico si myslí, že uznesenie NR SR je v rozpore s medzinárodným právom. "Vláda sa rozhodla, že bude riešiť medzinárodné spory, ktoré vznikajú, mimo rámca medzinárodného práva." Podľa neho je to ďalšie potvrdenie, že správanie vlády nerešpektuje právny štát.
Rozhodnutie NR SR sklamalo aj poslanca KSS Karola Fajnora. "Je mi to veľmi ľúto," skonštatoval. Hlasujúci sa boja svojich šéfov, straníckych centrál a prehlušili aj hlas svedomia, dodal. Podľa neho sa ukázalo, ako to niektorí poslanci myslia so Slovenskom, keďže nikto nevie, koľko bude SR celá akcia stáť.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.