cenová hladina stúpla v januári oproti decembru o 5,3 percenta. Podľa analytikov sa pod tento najvyšší medzimesačný nárast od júla 1999 a jeden z najvyšších od roku 1993 vôbec podpísal predovšetkým povolebný balíček.
"Takmer 70 percent cenového nárastu spôsobili administratívne úpravy cien a ďalších 20 percent úpravy nepriamych daní v neregulovaných cenách," povedal analytik UniBanky Viliam Pätoprstý.
Zdraženie za jediný mesiac bolo omnoho väčšie ako 3,4 percenta za celý minulý rok. "Keďže v minulom roku sa deregulovalo iba minimálne, v tomto roku je nárast omnoho vyšší," pripomenula Silvia Čechovičová, analytička ČSOB.
Najviac zdraželo bývanie, doprava a potraviny a nealkoholické nápoje. Práve na stravu a bývanie minie priemerná slovenská domácnosť najviac. V porovnaní s januárom 2002 ceny stúpli o 7,3 percenta, čo je zasa najvyššia hodnota od septembra 2001.
Jedinou zo zmien, ktorá sa mohla prejaviť poklesom niektorých cien, bolo zníženie hornej sadzby dane z pridanej hodnoty. Nie všetky ceny sa tomu prispôsobili. "Podľa všetkého sa zmena dolnej sadzby plne premietla do cien, kým horná sadzba DPH sa väčšinou znižovala na úkor zvyšovania marže predajcov," povedal Pätoprstý. Skutočnosť, že predajcovia o zmenu DPH ceny neznížili, podľa neho súvisí aj s rastom ich vlastných nákladov.
Podobný, ale už nižší skok v cenách prinesie aj tento mesiac, potom už bude inflácia klesať. "Vývoj medzimesačnej inflácie by sa mal v najbližších mesiacoch ustáliť na úrovniach do 0,4 percenta," myslí si Pätoprstý.
Za celý rok stúpnu ceny v priemere o osem až deväť percent, odhadujú ekonómovia, "vojna v Iraku a nasledujúce zvýšenie cien ropy by však, samozrejme, zamiešali karty", poznamenal Pavol Ondriska zo Slávie Capital.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.