že práve okolo 14. 2. namerali pred 74 rokmi v južných Čechách doteraz najnižšiu teplotu v histórii, rekordných mínus 42,2 stupňov Celzia iba potvrdzuje, že strach našich predkov z arktickej zimy uprostred Európy nebol neopodstatnený.
Napokon, už dávna zajtrajšia (9. 2.) oslávenkyňa z kresťanských kalendárov mučeníčka Apolónia, v ČR Apolena pranosticky varuje: Na sv. Apolenu měj vždy chýši vytopenu. Aj ďalšia svätica Školastika (10. 2.) radí: O sv. Školastice navleč si rukavice.
I keď zaľúbencov hreje už samotná perspektíva valentínskeho sviatku zaľúbených (14. 2.), práve toto krstné meno dáva najstudenšej februárovej etape pomenovanie: valentínska zima. Znie to bizarne, pretože vľúdna česká pranostika tvrdí: Svatý Valentínek je jara tatínek. Iné však hlásajú pranostiky: Na svätého Valentína zamrzne i kolo z mlyna, respektíve Svätý Valentín býva mrazivý a tiež: Valentínskej zimy furmani sa boja. Ďalšia dávna pravda goralských konských prepravcov však optimisticky nabáda: Ak na Valentína mroz (mráz), schovaj sane, chystaj voz. Tuhá valentínska zima podľa obsahu viacerých pranostík signalizuje, že môže ísť o jeden z posledných zúrivých záchvatov tohto ročného obdobia. V tento deň sú ľudoví prognostici v strehu, keď sa vraví: Na svätého Valentína zima sa siliť začína a tiež: Ak ti na Valentína mrznú päty, na Jozefa (19. 3.) obúvaj krpce. S týmto populárnym marcovým oslávencom súvisí aj iná dávna skúsenosť: Ak sa na Valentína napije z koľaje vták, na Jozefa sa napije i vôl.
Jasná noc na Valentína má rovnako prognostický význam: Ak je na sv. Valentína veľa hviezd na oblohe, príde neskorá jar. Najmenej radosti mávajú vidiečania z valentínskych dažďov, lebo sa hovorieva: Ak Valentín nepoleje, na jar už máš viac nádeje a aj: Na sv. Valentína deště, mrazy se vrátí ještě.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.