V pralesoch okolo Amazonky kvitne čierny obchod s ušľachtilým drevom mahagovníkov. Obchod s mahagónom je veľmi výnosný
Ani jedno drevo na zemi nemá taký magický zvuk ako práve červenkastohnedý mahagón. Za mahagónovým pultom písal Napoleon, britská panovníčka si nechala ušľachtilou drevinou obložiť steny svojej pracovne a mahagón zdobí vnútrajšok luxusných jácht amerických milionárov. V rokoch 1971-2001 vyviezla Brazília podľa odhadov odborníkov štyri milióny kubických metrov mahagónu. Vzácna drevina smerovala väčšinou do USA a Veľkej Británie, asi 1,7 milióna metrov kubických sa predalo na domácom trhu. Pílam drevorubačov padlo za obeť približne dva milióny stromov, informuje Der Spiegel.
Dôsledky vytínania mahagovníkov sú alarmujúce. Ekológovia upozorňujú na to, že mahagovníkom hrozí totálne vyhubenie. Výrub mahagónových stromov však devastuje aj okolitú prírodu. Na vývoz mohutných kmeňov je totiž potrebné vysekávať v pralesoch široké cesty. "Kvôli jednému mahagovníku umierajú ďaľšie tri stromy," tvrdia brazílski lesní inšpektori. Tí sú voči pašerákom dreva prakticky bezmocní. Nielen kvôli tomu, že organizované zlodejské skupiny pracujú s najmodernejšou technikou, satelity nevynímajúc, ale aj preto, lebo bezohľadní obchodníci sa dávajú často do spolkov s indiánskymi kmeňmi z povodia Amazonky. A domorodé obyvateľstvo je pod ochranou zákona. "Tí však svoje osobitné práva často nehanebne zneužívajú," tvrdia inšpektori.
Indiáni sa zas bránia tvrdením, že zisky z ťažby dreva na ich územiach im pomáhajú ako-tak prežiť. Nová brazílska ministerka životného prostredia Marina Silva práve preto tvrdí, že ochranu mahagónových stromov treba kombinovať s novou indiánskou politikou, dostať spracovanie vzácneho dreva do súladu s potrebami domorodého obyvateľstva a prísne zakázať vývoz už vyťatých stromov. Brazílska vláda rozhodla, že skonfiškované stromy treba čo najskôr spracovať. Môže sa teda stať, že žiačikovia z najchudobnejších oblastí Brazílie budú v školách sedieť za lavicami z prepychového mahagónu, uzatvára Der Spiegel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.