depozite množstvo takýchto zaujímavých razieb. V osemdesiatych rokoch bolo prezentovaných viac desiatok takýchto zvláštností, odvtedy sa takéto výstavy viackrát opakovali. Tieto zvláštne razby môžeme zatriediť z viacerých hľadísk.
Zaujímavým typom takýchto kuriozít je nevydaný ročník mince, ktorá sa neskôr dostala do obehu. V ničom sa nelíši od obehovej mince iba v letopočte razby. Ďalšiu zaujímavú skupinu tvorí nevydaný typ, pričom veľkosť a kov sú totožné s obehovou mincou toho istého nominálu. Ku zvláštnostiam patrí razba nominálu do iného kovu, skúška kovu pre iný nominál. K menej bežným patria razby nominálu v inej veľkosti, razia sa pri skúške veľkosti. Skupinu uzatvára hybridná razba, obraz averzu alebo reverzu je použitý z iného výtvarného návrhu.
K takýmto zaujímavým minciam patrí jednohaliernik z roku 1922 (na snímke). Má priemer 16 mm, obraz averzu a reverzu je rovnaký ako na nomináloch 2, 5, 10halierov. Rozdiel je iba v tom, že vyššie nominály sa dostali do obehu, na burzách sa vyskytujú bežne. Ďalšou zaujímavosťou je 10 haliernik (na snímke). Obraz averzu a reverzu je rovnaký ako na obehovej minci, rozdiel je iba vo veľkosti nominálnej hodnoty. Do obehu sa dostala minca dvadsaťhalierová s letopočtom 1921. Desaťhaliernik na snímke sa do obehu nikdy nedostal.
Takýchto kuriozít existujú desiatky, preto sa ďalším podrobnejšie nevenujeme. Sú nedostupné, sú dôležité najmä pre historikov. Vďaka týmto výtvarným štúdiám môžeme spätne analyzovať vznik výtvarných návrhov a skúšobných razieb, ktoré sa neskôr dostali do obehu. Ak sa tieto kuriozity v zbierkach nevyskytujú, mali by o nich mať informácie aspoň tí skúsenejší zberatelia...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.