peknú detskú izbu. Tu je pár riešení, vďaka ktorým bude mať každý zo súrodencov vlastný kútik.
V miniatúrnych priestoroch bežnej panelovej výstavby na detskú izbu veľa miesta neostalo. Na rozlohu 9 metrov štvorcových sa toho fakt veľa nevojde. Jediným riešením je poschodová posteľ, skriňa so zasúvajúcimi sa dverami až k stropu a výklopná pracovná doska miesto písacieho stola. Všetko na jednej dlhej stene, pretože druhú väčšinou zaberá okno.
Ak sa tiesnime v trojizbovom byte ešte s rodičmi či prarodičmi, môžeme používať iba vysoko skladný nábytok - skladacie stoličky, mobilné pracovné plochy, množstvo poličiek, kontajnerov a zásuviek. Výrobcovia v snahe vyjsť v ústrety čo najviac nárokom občanov, projektujú celé nábytkové zostavy tak dômyselne, že sa do neveľkého priestoru vojdú dve postele, knihovníčka, písací stôl a dokonca aj šatníková skriňa. Každé dieťa tak dostane vlastný kútik pre spanie, hru aj na písanie úloh.
Najviac miesta sa skutočne ušetrí na posteliach, ktoré sú rovnako potrebné iba obmedzene - v noci. Ak ich dáme na poschodie, alebo kúpime deťom rozkladacie lôžko, získame užitočný priestor. Tiež obľúbené sú váľandy, umiestnené pod stropom, na ktoré sa vylieza po rebríku. A to je predsa zábava. A aj tak sa dá ušetriť dostatok miesta na hranie. Ak sa však rozhodnete mať dve deti, ktoré sa budú musieť deliť o jednu izbu s poschodovou posteľou, nezabudnite, že takéto lôžko je vhodné iba pre detí staršie ako šesť rokov. Pád z horného poschodia nemusí vždy skončiť dobre.
Pre mladšie deti je preto výhodnejší dvojitý gauč - zvýšené lôžko, po ním sa môže schovať druhá váľanda. Jeho výška nemusí presahovať 1,2 metra. Medzi dvoma matracmi uloženými tesne nad sebou sa môže ešte skrývať výsuvná doska, ktorá poskytne dostatok priestoru pre písanie úloh, kreslenie, modelovanie či skladanie lega. Dolná posteľ "jazdí" na koľajničkách, aby sa dala cez deň zasunúť a na "stole" sa dobre pracovalo. Iba na noc mení izba svoj vzhľad. Spanie na takejto dostatočne širokej pohovke je veľmi pohodlné a bezpečné pre obe deti. Cez deň sa môžu hrať v celom zostávajúcom priestore izby, pretože všetko nábytok je zložený pri jednej stene. Okrem toho je možné zostavy rôzne modifikovať, a by sa deti v izbe nenudili.
Vynikajúci je nábytok, ktorý "rastie" s deťmi. Ak môžeme poschodovú posteľ premeniť na dve samostatné váľandy. Ak nie je zostava zbytočne vymaľovaná a prispôsobená deťom mladšieho veku, môžeme neskôr nábytok použiť ako zariadenie študentskej izby s väčším pracovným stolom a miestom na počítač. Nič nepokazíme dreveným masívom. Neurazí vkus dospeláka a tiež niečo vydrží.
Ak obývajú izbu dvaja žiaci, musia mať dosť miesta na prácu. Je potrebné to naplánovať tak, aby sa žiaden z potomkov nemohol vyhovárať. Musia mať veľký stôl, dve stoličky, poličky na knihy a školské pomôcky. Každé dieťa by malo mať svoj azyl. To aj v prípade, že jednu miestnosť obýva stredoškolách s predškolákom.
Vždy majme na pamäti, kto bude izbu obývať a kto v nej bude hospodáriť. Aby sa týmto potrebám vyhovelo, dá to dosť vymýšľania, ale aj malí majú právo cítiť sa slobodne. Podľa povahy detí s prihliadnutím k ich veku a potrebám dokážeme vybaviť detskú izbu tak, aby spĺňala všetky nároky a ešte im bola aj bezpečným útočiskom.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.