do modrej farby s priemerom 10 cm. Bolo vyšľachtených niekoľko druhov, ktoré sú zafarbené napr. do červena, biela, červenofialova či do ružova. Kvitne počas celého leta. Kvet nevydrží dlho, najviac 24 hodín. Dospelé rastliny vytvárajú malé žlté plody. Rastlinám vyhovuje najviac skleník.
Nároky
Teplota: Pestovacia teplota 20 °C a vyššia. V zime znižujeme na 10 - 12 °C. Rastlina má rada dobré prúdenie vzduchu. Pre zakorenenie je vhodná teplota 21 °C.
Svetlo: Slnečné stanovište, preto nie je veľmi vhodná do bytu. Je ju lepšie pestovať v teplom slnečnom skleníku, alebo v preslnenej miestnosti.
Zálievka a výživa: V lete hojne zalievame aj dvakrát do týždňa. V zime potom postačí zalievať raz za 10 dní. Rosíme 2 - 3-krát týždenne, ale iba vtedy, pokiaľ na ňu nesvieti slnko. Spálila by sa. Raz za štrnásť dní prihnojujeme. Substrát: Zmes rašeliny a pareniskovej zeminy.
Množenie: Vegetatívne - vrcholovými alebo stonkovými odrezkami, ktoré odoberáme z matečnej rastliny na jar alebo v lete. Pätnásť centimetrov dlhé odrezky vysádzame do kvetináčov so zmesou piesku a zeminy. Mladé rastliny pravidelné mlžíme.. Po zakorenení presádzame do kvetináčov.
Pestovanie: Rastliny presádzame iba prvé dva roky, potom im vždy na jar vymieňame vrchnú časť zeminy. Múčenky najlepšie kvitnú, ak majú obmedzený rast koreňov, preto je lepšie, pokiaľ ju umiestnime do skleníka, nechať v kvetináčoch, a tie zapustiť do zeme. Každú jar urobíme rez, a to tak, že hlavné stonky skrátime asi o jednu tretinu. Docielime tým silnejší a hustejší porast. Múčenku vyväzujeme k oporám.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.