Americký minister obrany Donald Rumsfeld v sobotu vyhlásil, že nebol oficiálne informovaný o novej francúzsko
Americkí oficiálni predstavitelia sa v súvislosti s plánom vyjadrili skepticky. Vysokopostavený člen Rumsfeldovej delegácie oznámil, že šéf Pentagónu sa Strucka spýtal na správy o návrhu na zosilnenie zbrojných inšpekcií OSN v Iraku.
Nemecká strana potvrdila, že o tom hovorí s Francúzmi, zatiaľ však nie sú ochotní o pláne diskutovať s Američanmi, uviedol predstaviteľ USA citovaný agentúrou Reuters. "Je trochu zvláštne, že minister obrany (Rumsfeld) je v Mníchove viac ako 24 hodín a o veľkej diplomatickej iniciatíve sa musíme dopočuť cez Reuters," uviedol zdroj. "Teraz každému Francúzovi a Nemcovi, ktorého nájdeme, pripomíname, že toto nie je spôsob, ako si získať priazeň Spojených štátov," dodal s tým, že podľa Rumsfelda hlavný problém nespočíva v počte inšpektorov v Iraku.
Struck sa v tejto súvislosti obmedzil na vyjadrenie, že ide o "konkrétny návrh" a poukázal na utorkové vystúpenie kancelára Gerharda Schrödera pred poslancami Bundestagu, v ktorom sa vyjadrí k irackej kríze. Hovorca nemeckej vlády v Berlíne citovaný agentúrou DPA potvrdil, že Nemecko a Francúzsko diskutujú o "konkrétnych mierových alternatívach," ich podrobnosti však odmietol uviesť.
Podľa spravodajského týždenníka Der Spiegel realizácia návrhu by znamenala, že z Iraku by sa prakticky stal protektorát OSN a do krajiny by bola vyslaná jednotka OSN s výkonnou právomocou, ktorá by mala zaručiť, že bagdadský režim sa naozaj zbavil zbraní hromadného ničenia. Do jednotky, ktorá by Iraku zostala roky, by Nemecko prispelo vlastnými vojakmi, uvádza sa vo výňatkoch článku z magazínu, ktorý vyjde v pondelok. Spiegel dodal, že súčasťou návrhu - pomenovaného "Projekt Mirage" - je vyhlásenie celého Iraku za bezletovú zónu. To by malo francúzskym prieskumným lietadlám umožniť poskytovať pomoc zbrojným inšpektorom. Počet zbrojných inšpektorov OSN by sa mal zvýšiť na trojnásobok. Plán tiež údajne obsahuje aj prísne obchodné sankcie.
Hovorca nemeckej vlády verziu Spiegla odmietol potvrdiť, pripomenul však nemecké a francúzske vyjadrenia zo stredajšieho zasadania Bezpečnostnej rady OSN, v ktorých obe krajiny vyhlásili, že budú sledovať každú možnosť na presadenie rezolúcie BR OSN číslo 1441 mierovými prostriedkami. Podľa Spiegla sa uvažuje aj o tom, že francúzko-nemecký plán predložia vo forme návrhu rezolúcie BR OSN. Magazín dodal, že štáby nemeckého kancelára Gerharda Schrödera a francúzskeho prezidenta Jacquesa Chiraca na pláne pracujú od začiatku roku. N
ávrh údajne predložili aj inými kritikom americkej irackej stratégie, okrem iných gréckemu premiérovi Kostasovi Simitisovi, ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a dezignovanému čínskemu prezidentovi Chu Ťin-tchaovi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.