nových pracovníkov. Núti ich k tomu najmä nával nových úloh, ktoré prevzali koncom minulého roka.
Podľa decembrového vestníka Úradu pre štátnu službu je takmer na každom zo 79 okresných úradov niekoľko miest voľných, najviac trpia nedostatkom ľudí odbory sociálnych vecí. Sociálnemu odboru okresného úradu v Nových Zámkoch chýba 11 ľudí. Prednostka úradu Monika Barthová vysvetľuje, že štyri miesta sa uvoľnili, keď z nich odišli pracovníci, ktorí nepožiadali o prijatie do štátnej služby, zvyšných sedem pribudlo, keď okresné úrady od 1. októbra rozhodujú orodičovskom príspevku. "Agenda k nám prešla bez pracovníkov. Pracovné sily nemáme v rezerve, musíme ich prijať zvonka," hovorí.
Právomoc rozhodovať o rodičovskom príspevku si vyžiadala prijatie nových pracovníkov aj na okresnom úrade v Kežmarku, a to šiestich. "Sociálna situácia v našom okrese je oveľa horšia oproti iným okresom," vysvetľuje prednosta úradu Ján Soliar.
Ľubomír Plai, predseda Úradu pre štátnu službu, ktorý výberové konania na voľné miesta vypisuje, hovorí, že pri tom vychádzajú zo súčasného stavu. "Okresné úrady fungujú, nikto ich nenahradil. Čiže keď nemajú niektoré miesto obsadené, musia ho obsadiť, aj keby to bolo na tri mesiace."
Koncom októbra minulého roka pracovalo na okresných úradoch takmer 13,8-tisíca ľudí. Podľa údajov ministerstva vnútra s právomocami, ktoré boli na samosprávu prenesené 1. januára, na ňu prešlo okolo 480 ľudí. Časť z nich ešte prejde, koľko a čo sa stane s ostatnými, nie je dosiaľ isté.
"Bude to predmetom diskusie. Je to citlivá otázka, najmä v regiónoch s vysokou mierou nezamestnanosti," povedal vládny splnomocnenec na reformu verejnej správy Viktor Nižňanský. Rušenie úradov je podľa neho však potrebné, strany vládnej koalície sa zaviazali k budovaniu štíhleho, efektívneho a nie drahého štátu.
Takmer 9-tisíc pracovníkov je v štátnej službe, zákon o štátnej službe, ktorému sa často vytýka "zabetónovanie" úradníkov, im však vôbec nezaručuje, že na mieste zostanú. Podľa Plaia by veľa z nich malo prejsť pod samosprávu. "Nemali by prísť o prácu," povedal. To, že časť z nich o ňu príde, je však viac ako isté.
A práve to sa štátu nemusí vyplatiť. Podľa zákona ak je ich miesto zrušené, dostanú odstupné vo výške piatich mesačných platov, a to bez ohľadu na to, kedy boli do štátnej služby prijatí. Plai si tento problém uvedomuje, riešenie vidí v novelizácii zákona o štátnej službe, ktorá by tomu aspoň čiastočne zabránila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.