šéfa Najvyššieho súdu Sergeja Kohuta, ktorý tam prostredníctvom svojho právneho zástupcu J. Kovaľa namietal porušenie svojich ústavných práv, a to najmä práva rovnosti prístupu k verejným a iným voleným funkciám. Na konečný verdikt si však budeme musieť počkať do 19. februára, keď by 2. senát ÚS pod vedením Jána Kľučku mal v tejto záležitosti vyriecť definitívne rozhodnutie.
J. Kovaľ na pojednávaní uviedol, že Súdna rada nevytvorila jeho klientovi rovnaké podmienky prístupu k tejto volenej a verejnej funkcii. Nepáčilo sa mu najmä to, že člen Súdnej rady a zároveň doterajší predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin (na včerajšom pojednávaní sa nezúčastnil) mohol pri voľbe predsedu hlasovať aj sám za seba, zatiaľ čo jeho mandant, ktorý členom spomínanej rady nie je, bol o túto možnosť ukrátený. "Súdna rada SR navyše nezabezpečila pozvánku kandidátov na rokovanie, nestanovila nijaké kritériá a pravidlá pre výber a voľbu kandidáta," skonštatoval J. Kovaľ.
Sudcovia ÚS včera vypočuli obe strany tohto zaujímavého sporu. Okrem navrhovateľa S. Kohuta to boli aj na druhej strane právni zástupcovia Súdnej rady J. Drgonec a P. Brňák. Okrem toho bývalý ústavný sudca Tibor Šafárik zastupoval Štefana Harabina. Zástupcovia rady odporovali a zotrvali na svojich stanoviskách, že neporušili ústavu, žiaden zákon, ba ani vlastný rokovací poriadok. Argumentovali tým, že ani jeden z právnych predpisov neupravuje postup pri výbere kandidátov na funkciu predsedu NS SR. J. Drgonec si "spomenul" aj na právneho zástupcu navrhovateľa, keď o ňom vyhlásil, že isté veci zrejme berie doktor Kovaľ ako vyštudovaný matematik trochu inak...
Na argument J. Kovaľa, že Š. Harabin si nemohol vypočuť predstavovanie Š. Kohuta pred členmi Súdnej rady, J. Drgonec doslova uviedol: "Doktor Harabin si vzhľadom na kvalitu vystúpenia doktora Kohuta mohol dovoliť za seba aj nehlasovať..." Navyše by Kohutovi podľa jeho slov nepomohlo ani to, keby Š. Harabin za seba nehlasoval, pretože by nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov Súdnej rady. "Toto rozhodnutie nebudem zatiaľ komentovať a počkám si na definitívny verdikt ÚS. Stále si myslím, že moje ústavné práva boli porušené. Svoje šance vidím stále rovnako," skonštatoval po skončení pojednávania pre Korzár J. Kohut.
Schuster počká na konečný verdikt
Na včerajšie preloženie rozhodnutia ÚS na 19. februára reagoval aj prezident R. Schuster, ktorý dovtedy Š. Harabina nevymenuje do funkcie. V utorok sa končí súčasnému predsedovi NS SR Š. Harabinovi funkčné obdobie na tomto poste, a keďže ho prezident do funkcie na nasledujúce štyri roky ešte nevymenoval, kompetencie predsedu NS SR by podľa zákona mali dočasne prejsť na podpredsedu NS SR Juraja Majchráka.
Ústavný súd už predčasom prezidentovi v uznesení o prijatí ústavnej sťažnosti Sergeja Kohuta "odkázal", že do právoplatného rozhodnutia kauzy nemôže vymenovať kandidáta navrhovaného Súdnou radou SR za
predsedu Najvyššieho súdu SR. Avšak Súdna rada i vedúca legislatívneho odboru Kancelárie prezidenta SR M. Dreninová tvrdia, že nateraz neexistuje dôvod, prečo by Harabin nemal byť vymenovaný do funkcie predsedu NS...
Podľa J. Drgonca spor medzi Súdnou radou a S. Kohutom, nerátajúc kauzu únosu prezidentovho syna Michala Kováča, je v medziach štandardného nakladania s textom Ústavy najzávažnejším ústavným sporom od vzniku SR. "Prezident SR bol a je medzi dvomi kameňmi. Fakt, že prezident vyhlásil, že počká na verdikt, je vecou jeho uváženia," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.