Korzár logo Korzár
Piatok, 5. jún, 2020 | Meniny má LauraKrížovkyKrížovky

Známi ľudia jednoducho na plesy chodiť musia

Plesová sezóna vrcholí. Milovníci vírivých pohybov v rytme hudby využívajú každú možnú príležitosť na aktívnu relaxáciu v spoločnosti priateľov či

rodinných príšlušníkov. Tanečné kreácie však okrem neviazanej zábavy pre mnohých predstavujú aj akúsi spoločenskú povinnosť vzhľadom na ich profesijné postavenie. O tom, čo niektorým známym ľuďom hovoria plesy, sme sa porozprávali na 5. výročí vzniku denníka Korzár.

Juraj Vančík sa v spoločnosti cíti ako ryba vo vode

Riaditeľ Nemocnice VSŽ a. s. sa na slávnostných recepciách, banketoch a plesoch cíti ako ryba vo vode. Ročne ich absolvuje úctihodné množstvo, odhadnúť narýchlo počet si ani netrúfa.

"Žiť spoločenským životom považujem za dôležité, rád sa stretávam so známymi ľuďmi na príjemných podujatiach. Nepovažujem sa síce za skutočného parketového leva, ale nevyhýbam sa ani tancu. Samozrejme, v rytme, ktorý mi je milý," hovorí MUDr. Juraj Vančík, ktorý na minulotýždňovej narodeninovej oslave Korzára chýbať nemohol. Ostatne naše noviny číta pozorne každý deň.

"Odoberám denne Korzár a Hospodársky denník, siahnem ale aj po iných novinách. Zaujímajú ma predovšetkým komentáre a analýzy rôznych tém, ale s chuťou si prečítam aj novinky zo spoločnosti. Preto kupujem aj slovenské týždenníky," vysvetľuje.

O čom sa na slávnostnej recepcii šéf šackej nemocnice tak družne bavil s poslancom Národnej rady Pavlom Paškom (Smer), sme sa nedozvedeli. V pozadí je Gejza Szabados diskutujúci s dcérou Mariána Kleisa Dominikou.

Prokurátor Vanko "v podstate otváral" právnický ples

Prokurátor Ivan Vanko sa plesaniu vôbec nebráni, na plesy sa predsa chodí práve kvôli tomu.

"Už som absolvoval túto sezónu jeden ples a na niekoľko ďalších sa ešte chystám. Na tom právnickom som dokonca začínal tancovať medzi prvými, v podstate som ho otváral. Asi teda som parketový lev," hovorí JUDr. Ivan Vanko, prokurátor Okresnej prokuratúry Košice II, ktorého však tento rok čaká ešte jedna dôležitá spoločenská udalosť. V polovici júna oslávi svoju polstoročnicu. Na päťdesiatku si neželá dostať žiadne závratné hmotné dary, ale predovšetkým zdravie a šťastie svojich detí. (Keďže sa mu onedlho vydáva dcéra, veľmi si praje, aby to bol šťastný krok).

Na naše naliehanie si však predsa len spomenie na niečo, čo by mu spravilo nesmiernu radosť. "V Barci stojí môj rodný dom, kde som dokonca prišiel na svet. Dnes je už zrekonštruovaný, ale ja mám dobové fotografie, podľa ktorých by bolo možné namaľovať obraz s jeho pôvodným stavom. Tak takýto obraz by ma naozaj nesmierne potešil," dodáva.

Exminister Tóth: Keď manželke stúpim na nohu, zostane to aspoň v rodine

Exminister financií Július Tóth sa nám priznal, že si vie predstaviť aj krajšie prežité voľné chvíle ako tancovať na nejakom plese. Pokojne by ich napríklad vymenil za pobyt na ich chalupe pri Zlatej Idke. Možno aj preto tanečné kreácie berie len ako také nutné zlo, hoci niekedy si dá "povedať"...

"Asi by som zomrel, keby som mal tancovať až do rána. Najlepšie je na svadbe, lebo tam sa nájdu aj takí tanečníci, ktorí sa s radosťou zhostia aj vašej manželky... (smiech) Na tých oficiálnych akciách sa musíte krútiť, aby bola spokojnosť doma. Našťastie mám veľmi tolerantnú manželku. Nemyslím si, že som nejaký extra tanečník, no keď jej stúpim na nohy, zostane to aspoň v rodine," zobral celú vec s humorom J. Tóth.

Manželka exministra financií Mária Tóthová však so svojou polovičkou nie celkom súhlasí. "Myslím si, že obaja sme také spoločenské typy a každý rok sa zúčastníme niekoľkých plesov. Ja osobne veľmi rada tancujem. Zrejme najradšej mám plesy v košickom Slovane. Veľmi sa mi tam páči prostredie a aj čašníci, ktorí 'kmitajú' jedna radosť. Veľmi dôležitý je pre mňa aj výber hudby. Musí byť taká pohodová, samozrejme kvalitná a nie veľmi hlučná. Vtedy sa mi taký ples 'ráta'," dodala M. Tóthová.

Šéf filharmónie na tancovačkách medituje

Pre riaditeľa Štátnej filharmónie Košice znamená plesanie veľmi veľa. Sú to predovšetkým spoločenské povinnosti, tancovačka, ale niekedy je to veľmi príjemné stretnutie s priateľmi. "Samozrejme, že za tým nevidím biznis. Som rád, keď si v prvých minútach odtančím svoje a mám pokoj do konca plesu."

Spoločenské tance však ovláda. Ako každý z jeho generácie chodil do tanečenj školy. Vedel dva kroky do prava a dva kroky doľava a podobne. "Partnerke som pritom postúpal po nohách, takže toto je taká moja slabosť. Som preto rád, keď mám od tanca pokoj a radšej sa venujem posedávaniu s priateľmi. Alkoholu veľa nevypijem, skôr viacej rozprávam alebo len tak meditujem."

Čižmárikovu šokovala na plese v Poproči treska

Exposlankyňa slovenského parlamentu Katarína Čižmáriková je doslova plesovou levicou. Ako sa nám priznala, minulý rok absolvovala rekordný počet plesov.

"Zvládla som ich v pohode jedenásť. Tento rok sa chystám na novinársky ples, už sa veľmi teším, ako to s bývalými kolegami roztočím na parkete," smeje sa Katka, ktorá na plesoch najradšej tancuje. "Mám dva milované tance, úvodný valčík, ktorý sa mi najlepšie tancoval s dvoma mužmi - mojím, žiaľ, už nebohým otcom a bývalým asistentom Karolom Fischerom (na snímke - pozn. red.). Druhým naj, naj tancom je poriadny čardáš, pri ktorom už na tanečníkovi až tak nezáleží, hlavne, že je temperamentný."

Z minulej plesovej sezóny najradšej spomína na ples Slovákov v Prahe v Obecnom dome, ktorý je postavený v secesnom slohu.

"Secesiu mám najradšej, preto som sa tam veľmi dobre cítila, všetko dýchalo históriou. Ale najbezprostrednejšia zábava bola na plese v Poproči, kde sme sa s priateľmi zabávali až do rána. A úplnym šokom bol posledný chod, ktorý sa tam podával. Rybacia treska ozdobená feferónmi! Neverili by ste, ako sa po nej zaprášilo, chutila znamenito. Nikto už nebol zvedavý na honosné švédske stoly."

Pred plesom absolvuje Katka Čižmáriková klasické procedúry, navštívi kaderníčku, kozmetičku, nechá si upraviť nechty a nevyhýba sa ani umelým mihalniciam.

"Nešetrím ani na 'šminkoch', doprajem si voňavý kúpeľ a môj obľúbený parfém od Diora pod menom Dune. Mám rada upravené nechty, takže si ich nechávam modelovať a mám ich vždy dlhé a s lakom bez chybičiek. Na to peniaze neľutujem. Na značkové róby za niekoľko desiatok tisíc si nepotrpím, ale pekné šaty si samozrejme doprajem. Úplne najlepšie sa však cítim v elegantnom nohavicovom kostýme, v ktorom sa dá čardáš výborne tancovať."

Exposlankyňa tvrdí, že k dobrej nálade alkohol nepotrebuje. na plesoch si dopraje pohárik šampanského, potom pije vodku s džúsom, pričom množstvo džúsu s pokročilejšou hodinou sa v pohári zvyšuje. "Alebo sa rozhodnem pre červené vínko a miešam ho s colou. Zásadou číslo jedna je nemiešať alkoholy a nevynechať polnočnú kapustnicu, resp. teplý bufet, ktorý je dobrý práve na to, aby vás alkohol nepremohol. Kilojouly predsa elegantne spálime pri tanci," odporúča na záver Katarína Čižmáriková.

Labaničovi ostrihalo parketovú hrivu manželstvo

"Bol som parketový lev," tvrdí o sebe riaditeľa Slovenského technického múzea Eugen Labanič. "Trvalo to dovtedy, kým som sa neoženil. Učila ma niekedy v tanečnej teta Cicanény. Tak sme jej v Košiciach hovorili. Bola to vtedy veľmi známa osobnosť. Vtedy som aj predtančieval na plesoch francúzsku štvorylku, alebo valčíky. Mal som biele rukavoice a dobre padnúci oblek." Ale ako už spomenul, keď sa oženil, tak to skončilo. Prišlo trochu žiarlivosti a trochu iných záujmov. I keď nevraví, že si dnes nezatancuje veľmi rád všetko. "A dokonca stále holdujem aj juhoamerickým tancom. Lebo som v tejto časti sveta nejaký-ten čas pobudol, bol som na Kube a v Mexiku. Takže mi ten vplyv ostal dodnes."

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Stomatologická starostlivosť verzus koronavírus
 2. Čo robiť, keď majú deti strach? Vyskúšajte tieto tipy od psychologičky
 3. Žena zažila prekvapenie. V banke od nej nechceli vziať peniaze
 4. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme
 5. Viac než polovica Slovákov sa chystá dovolenkovať za hranicami
 6. Aj použitý kuchynský olej môžete separovať
 7. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými?
 8. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku
 9. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky
 10. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 1. Ťahanovčania upratovali sídlisko, pomáhala aj mládež z Demetra
 2. Žena zažila prekvapenie. V banke od nej nechceli vziať peniaze
 3. Stomatologická starostlivosť verzus koronavírus
 4. Koronakríza zasiahla peňaženky Slovákov
 5. Členovia ASINS vrátili za rok 2019 do ekonomiky 113 mil. Eur
 6. Ako aktualizovať autonavigáciu Mio?
 7. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme
 8. Ružinovská poliklinika otvorila unikátne oddelenie
 9. Päť užitočných rád, ako si vybrať správnu klimatizáciu
 10. Našli sme budúcnosť hliníka. Je v Spišských Vlachoch
 1. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými? 28 980
 2. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme 20 849
 3. Viac než polovica Slovákov sa chystá dovolenkovať za hranicami 16 270
 4. Žena zažila prekvapenie. V banke od nej nechceli vziať peniaze 14 304
 5. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku 11 438
 6. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky 11 019
 7. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo 9 816
 8. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 9 459
 9. Tieto veci robí banka, aby bola v bankomatoch hotovosť 9 375
 10. Ako vytriediť Mekáč doma? 8 950
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Marián Kolník takto pred časom prišiel ako svedok na súd v kauze zmenky.

Vrah futbalistu dostal 25 rokov, prokurátor žiada doživotie

Košický súd vyniesol rozsudok v prípade brutálnej vraždy v Dobšinej.

Ondrej sa o chvíľu dozvie rozsudok.

Košické kúpaliská otvoria. Na atrakcie zabudnite

Budú merať telesnú teplotu, dezinfikovať ruky, zabezpečiť musia rozostupy.

Ľudia sa už na kúpaliská tešia, chýba však teplé počasie.
POVODNE 2010 - DESAŤ ROKOV PO

Po týždni prestalo pršať. Vyšlo slnko. A pretrhla sa hrádza

Len som si povzdychla, koniec, nemáme už nič, spomína obyvateľka Zdoby.

V zdobe zatopilo desiatky domov.Dielo skazy si na svojom majetku si niektorí obyvatelia boli pozrieť na člnoch ešte pred opadnutím veľkej vody.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Trumpovi vyprázdnili námestie od pokojných demonštrantov.
Dobré ráno

Dobré ráno: Zákaz predaja v nedeľu uškodí hlavne obchodným centrám

V parlamente sú dva poslanecké návrhy.

Podcast Dobré Ráno.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Amerika horí, Trump je nahý

V našom regióne Trumpove reči o sprisahaní neprekvapujú.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Tabletky hydroxychlorochínu.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop