Spotrebiteľskú náladu na Slovensku zhoršili reštriktívne opatrenia vlády
Pod vplyvom oznamov o reštriktívnych opatreniach vlády sa zhoršila spotrebiteľská nálada obyvateľov Slovenska. Vyplýva to zo zisťovania s názvom
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Spotrebiteľský barometer, ktoré v januári 2003 uskutočnil Štatistický úrad SR. V porovnaní s októbrom 2002 sa zhoršenie spotrebiteľskej nálady prejavilo pri 13 z 15 sledovaných indikátorov. K nepriaznivému vývoju však nedošlo pri hodnotení podmienok pre veľké nákupy a pri charakterizovaní hospodárenia domácnosti z hľadiska bilancie príjmov a výdavkov.
Podľa mienky 12 % respondentov sa hospodárska situácia na Slovensku za posledný rok vcelku zlepšila, 30 % odpovedajúcich si myslí, že je rovnaká a viac ako polovica (55 %) je presvedčená, že sa zhoršila. Oproti prieskumu v januári 2002 stúpli kritické hlasy občanov o 4 %. V očakávaniach do budúcnosti sa 12 % opýtaných vyjadrilo, že v priebehu nasledujúcich 12 mesiacoch sa hospodárska situácia v SR vcelku zlepší. Menej ako pätina oslovených občanov (19 %) je presvedčená, že hospodárska situácia zostane rovnaká a takmer dve tretiny odpovedajúcich (64 %) počítajú so zhoršením. Komparácia s výsledkami získanými pred rokom napovedá, že došlo k zvýšeniu pesimistických vyjadrení o 19 percentuálnych bodov.
Počas nasledujúcich 12 mesiacov 3 % oslovených občanov predikujú pomalšie zvyšovanie cien ako doteraz, podľa mienky necelej štvrtiny respondentov (23 %) sa ceny budú zvyšovať rovnakým tempom ako doposiaľ a 7 z 10 oslovených občanov predpokladá v porovnaní so súčasným stavom rýchlejšie zvyšovanie cien. Nezamestnanosť na Slovensku sa v nasledujúcich 12 mesiacoch podľa názoru 10 % respondentov vcelku zníži, podporu viac ako štvrtiny opýtaných (28 %) získala neutrálna odpoveď, že nezamestnanosť zostane rovnaká a podľa viac ako polovice odpovedajúcich (56 %) sa vcelku zvýši. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa frekvencia pesimistických očakávaní znížila o 7 percentuálnych bodov.
V porovnaní so situáciou pred 12 mesiacmi sa podľa výpovedí 17 % respondentov finančná situácia domácnosti vcelku zlepšila, menej než dve pätiny oslovených osôb (39 %) odpovedali, že ostala rovnaká a viac ako dve štvrtiny (44 %) opýtaných zaznamenali celkové zhoršenie finančných pomerov vo svojej domácnosti. Finančná situácia domácnosti sa podľa vyjadrení 9 % odpovedajúcich počas nasledujúcich 12 mesiacov vcelku zlepší, podľa mienky takmer štvrtiny opýtaných (24 %) zostane rovnaká. Výhľad do blízkej budúcnosti je pre takmer dve tretiny respondentov (65 %) nepriaznivý. Na otázku, či majú dlhy alebo sporia, 38 % oslovených občanov uviedlo, že v ich domácnosti sporia, 39 % že vystačia s finančnými prostriedkami od výplaty k výplate a 23 % majú dlhy, alebo žijú z úspor. Januárové zistenie nie je výrazne odlišné od situácie pred rokom. Z oslovených občanov sa 16 % vyjadrilo, že v súčasnosti sú vcelku vhodné podmienky na sporenie. Viac než tri štvrtiny odpovedajúcich (77 %) majú opačný názor, sú stúpencami stanoviska, že v súčasnosti je na Slovensku vcelku nevhodný čas na ukladanie peňazí. Komparácia aktuálneho výsledku so stavom pred rokom nevykazuje štatisticky významný rozdiel.
Najfrekventovanejšou odpoveďou pri otázke, či je v súčasnosti výhodné robiť veľké nákupy, bola odpoveď, že je to rovnako výhodné ako nevýhodné (53 %). Z ostatných odpovedí boli v rovnováhe tie, ktoré tvrdili, že je to nevýhodné, s tými, ktoré tvrdili, že je to výhodné (obe po 18 %). V medziročnom porovnaní nejde o významné zmeny. Z odpovedí na otázku, ktorá mapovala, či respondenti majú v pláne minúť viac alebo menej finančných prostriedkov na veľké nákupy, vyplynulo, že 11 % odpovedajúcich má v úmysle minúť v nasledujúcich 12 mesiacoch vyššiu finančnú čiastku než predtým, viac než dve pätiny (41 %) opýtaných rovnakú ako doteraz. Odpovede, predpokladajúce nižšie výdavky na veľké nákupy ako doposiaľ, sa vyskytovali o poznanie častejšie, bolo ich 45 %.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.