produkcia zhruba o desatinu, sa zatiaľ v plnej miere nenapĺňa. Januárové zdraženie potravín totiž sa podľa údajov Štatistického úradu SR dostalo len na úroveň 4,3 %. Menej razantné zdražovanie v januári je však ovplyvnené tým, že v jeho priebehu potravinári zatiaľ obchodnej sfére dodávali produkciu podľa dávnejšie uzavretých zmlúv a viaceré odvetvia až teraz rokujú s obchodníkmi o nových cenách ovplyvnených energiami. "V starších kontraktoch si potravinári nemohli uplatniť vyššie náklady. Vo februári či marci sa však ceny potravín môžu už výraznejšie zvýšiť," informuje hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislav Nemec.
Pri rokovaniach so silnými zahraničnými reťazcami môžu potravinári očakávať z ich strany tlak na čo najnižšiu cenotvorbu. "Naše odbytové relácie tak môžu byť nižšie ako výpočty vychádzajúce zo zdraženia našich výrobných vstupov. Ale počkajme si na ďalšie mesiace," upozorňuje Ivan Beblavý z Únie podnikateľov a zamestnávateľov v potravinárskom priemysle. Aj podľa neho je nižší cenový nárast potravín z januára ovplyvnený tým, že zdraženie energie začali potravinári zapracovávať až do svojich februárových cenníkov. Na vplyv zahraničných obchodných reťazcov upozorňuje aj predseda SPPK Ivan Oravec.
Podľa neho sa pritom ich tlak na čo najnižšie ceny prenáša cez potravinárov až na prvovýrobcov. "Čierny Peter tak zostáva v rukách poľnohospodárov. Niektoré produkty musia dokonca predávať pod úrovňou výrobných nákladov. K deformáciám cien na vnútornom trhu veľkou mierou prispievajú subvencované dovozy potravín zo zahraničia," informuje I. Oravec s tým, že riešením situácie by mohli byť aspoň podobne dotované vývozy slovenských potravín. "V iných štátoch je bežné, že zahraničné prebytky na svojom trhu eliminujú podporovaním vlastného exportu. Preto aj my žiadame štát o väčšiu proexportnú podporu," dodáva I. Oravec. Januárové zdraženie potravín sa pohybovalo len na úrovni 0,8 % u mäsa až do 10 % u ovocia a zeleniny. Ostatné druhy potravín ako mlieko, pečivo či tuky a olej zdraželi od 4 do 6 %. Potravinári už v decembri 2002 vyčíslili, že zdraženie energie ich tohtoročné náklady zvýši o asi miliardu korún, následkom čoho môžu potraviny zdražieť o zhruba 10 %.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.