parlamentu vyslať do zálivu slovenských chemikov.
"Veľa času a energie venujeme vysvetľovaniu, akým ohrozením je režim Saddáma Husajna pre celý svet. Aj situácia v krajinách bývalej Juhoslávie viedla k tomu, že hoci sa nik netešil z použitia sily, nebyť vojenskej akcie, tak v Bosne aj neskôr v Kosove by asi vyvražďovanie neprestalo."
Ľudia ani vtedy neboli naklonení vojenskému zákroku, ale "spätne sa ukázalo, že vojenský zákrok bol nevyhnutný," hovorí minister.
Slovenskí chemici budú pôsobiť spolu s českou jednotkou v prípadných humanitárnych akciách . Problém môže nastať, ak Bezpečnostná rada OSN nevydá ďalšiu rezolúciu a USA sa napriek tomu rozhodnú zaútočiť. Rozdielne sa k tomu môže postaviť česká a slovenská vláda.
Nie je vylúčené, že slovenská vláda by Spojené štáty podporila a česká nie a naša rota by možno pôsobila odlišne ako česká. "Podľa toho, ako posúdime otázku mandátu OSN, bude naša jednotka pôsobiť buď ako čisto humanitárna, alebo bude vyvíjať činnosť aj pri vojenských operáciách. Česká časť jednotky bude v tomto smere podliehať posúdeniu českých ústavných orgánov," povedal Šimko.
Slovenskí vojaci budú mať v Iraku aj aktívny diaľkový detektor (zisťovač) toxických chemických látok v ovzduší. Žiadna iná armáda zatiaľ nemá podobný prístroj.
V minulosti vojaci zisťovali prítomnosť chemických látok na mieste, museli zistiť, či sú v ovzduší toxické chemické látky, odobrali vzorky z rastlín a zeme a až podľa ich rozboru zistili prípadnú kontamináciu.
(rf)
Ako funguje slovenský detektor chemických látok
Nový detektor toxických chemických látok je veľmi účinný, hoci je bezkontaktný. Aj mimo kontaminovaného priestoru vie zistiť, či sú napríklad vo vzdialenosti dva a pol kilometra v ovzduší chemické látky.
Chemické látky vyhľadáva aktívne. Prístroj vyšle lúč, ktorý sa odrazí od terča naspäť. Terčom môže byť dom, vojenská technika, piesočná duna, vyvýšenina, kravín, alebo čokoľvek iné, dokonca aj les. "Obsluha musí vedieť ako vyberať terče, lebo napríklad elektrické vedenie, stožiare, koruny stromov bez lístia nie sú vhodné na odrazenie lúča," povedal špecialista na radiačnú, chemickú a biologickú ochranu podplukovník Ladislav Belický.
Z odrazeného lúča zistia chemici prítomnosť toxickej látky v ovzduší. Displej zobrazí údaje - koncentráciu meranej látky v gramoch na jeden liter, dĺžku meranej trasy. Prístroj je plne elektronický, s dvoma lasermi, jeho hodnota je niekoľko miliónov korún. Americká armáda má len pasívne prístroje.
"Je to prístroj na zistenie látky s cieľom varovať vojská, aby ostali chránené. Niečo iné je identifikácia - zistenie konkrétneho typu látky - na ňu sa tento prístroj nepoužíva," hovorí Belický.
O akú látku presne ide, určujú laboratóriá. Slovenský prístroj je odskúšaný prototyp, tento rok sa vyrobí overovacia séria a na budúci rok by sa mal vyrábať sériovo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.