Američania. Ali Imron však na policajnej tlačovej konferencii uviedol, že v čase útokov nevedel, či aj Austrália je spojencom USA, ktoré označil za "hlavných teroristov na svete". Incident si 12. októbra vyžiadal životy najmenej 193 ľudí, z toho asi 88 Austrálčanov.
Imron, chvíľami vystupujúci skôr ako hostiteľ talkshow než obviňovaný masový vrah, sa priznal ku koordinovaniu útokov a novinárom tiež ukázal, ako bomby zhotovili. "Moje schopnosti sú niečo, na čo možno byť hrdý, ale boli použité na nesprávny účel," vyhlásil s tým, že vyrábať bomby sa naučil v Afganistane. Následne sa ospravedlnil rodinám obetí výbuchov a vyjadril ľútosť za spôsobené krviprelievanie, ktoré pripisujú regionálnej extrémistickej skupine Džamáa Islamíja (JI), spájanej s al-Káidou.
Podľa jeho slov výbušné zariadenie, ktoré explodovalo pred klubom Sari na pláži Kuta, obsahovalo 1 125 kilogramov čierneho pušného prachu, 20 kilogramov trinitrotoluénu a 200 gramov rozbušky RDX. Bomby vyrobil Imron spolu so štyrmi podozrivými, ktorí sú stále na slobode, za osem dní. Ďalší výbuch v bare Paddy's spôsobil samovražedný útočník s vestou obsahujúcou osem menších bômb. Išlo o prvý samovražedný útok zaznamenaný v Indonézii.
Vyšetrovatelia od útokov zatkli 29 podozrivých príslušníkov JI. Imron pripustil, že vodcom skupiny je moslimský duchovný Abú Bakar Bašir, avšak nie je si istý, či o atentáte dopredu vedel. Šéf austrálskej polície Mick Keelty dnes pochválil indonézskych vyšetrovateľov. Podľa neho je pravdepodobné, že voči zadržanému Baširovi vznesú okrem súčasných aj nové obvinenia z účasti na útokoch na Bali. Prvé procesy v prípade by sa mali začať na budúci mesiac na Bali. Obžalovaným pri nich podľa novej protiteroristickej legislatívy hrozí trest smrti. Viacero podozrivých je stále na úteku, vrátane údajného vedúceho výrobcu bômb, Malajzijčana Ašariho.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.