128 Kb cache.
2 GHz Celeron bol predstavený už v septembri minulého roku, ale k nám sa na podrobný test dostal až dnes. Pozrime sa teda na 0,13-mikrónového predstaviteľa low-end kategórie. Bude nás zaujímať najmä jeho pozícia voči konkurentom od AMD a aj to, ako zmenšená cache ovplyvnila výkon oproti plnohodnotnému Pentiu 4.
Krátky pohľad do minulosti
Na 0,13 mikrónoch boli vyrábané aj úspešné Tualatiny. 256 kb cache, malé nároky na chladenie a nízka hlučnosť boli pre mnohých príťažlivé. Netreba zabúdať na pretaktovateľnosť, ktorá bola tiež jedným z dôvodov na ich kúpu. Tualatin bol však stále len „Pentium III" a Intel pod tlakom Duronov, ktoré v tom čase Celerony predbiehali, vedel, že sa musí pohnúť vpred. Intel sa rozhodol pretlačiť Net-Burst architektúru Pentia 4 do všetkých svojich produktov, a tak vznikol Celeron na jadre Pentia 4 - s oklieštenou 128 kb cache. Intel sa na výrobu rozhodol využiť továrne, ktoré ešte neprešli na 0,13-mikrónovú technológiu, a tak sa Celerony vrátili na 0,18 mikr. To malo vplyv na nízku pretaktovateľnosť. Strop bol mierne nad 2 GHz.
Továrne prešli zmenami a procesory sa začali vyrábať novšou technológiou, ktorá Celeronom umožní bezproblémový rast až niekde k 3 GHz. Intel tak môže bez problémov uvádzať nové modely podľa správania sa konkurencie. Prípadne stačí pridať cache na 256 kb. Tým by Celeron získal 10-15 % výkonu.
Odpoveďou AMD na stále lepšie Celerony bolo rozhodnutie postaviť aj proti nim Athlony XP a opustiť značku Duron. Hoci podľa môjho názoru je to veľká škoda. Ľudia stále nakupujú počítače podľa MHz a radšej si vyberú 2 GHz Celeron ako Athlon XP 1800+. Jednoduchým premenovaním Athlon XP na Duron XP a zmenením PR ratingu mohla AMD viditeľnejšie a jasnejšie konkurovať v Low-end oblasti. Celeron ťaží výhody z „pokrvného bratstva" s Pentiom 4 - najmä SSE 2 a všeobecný trend optimalizovať SW najskôr pre procesory Intel-u. Bude ťažiť aj z frekvencie a výrobnej technológie. No a čerešničkou na torte bude cena. Mierne „kastrované" Pentium 4 za 4 000 Sk.
Celá vec má však jeden háčik. Pentium 4 je silne závislé od rýchlosti, akou sú dáta schopné dostať sa k jednotkám pre ich spracovanie. A to v prípade Pentia 4 bez veľkej cache nejde. Už 256 kb v prípade Wilamette bolo málo. V prípade 128 Kb môžeme jednoducho povedať, že CPU by síce veľmi rado počítalo, ale často nemá čo. Dáta jednoducho nie sú... Výhodou je, že Celerony používajú rovnaký socket ako Pentium 4, teda ak dnes nakupujete celú zostavu a vyberiete dobrú dosku s i845 PE čipsetom, buďte si istý, že môžete upgradovať až na Pentium 4, 3 GHz s Hyper-Threadingom.
Athlon XP 1800
Konkurenta pre dnešný test som vybral na základe ceny. Athlon XP 1800+ s chladičom D5TB vás bude stáť toľko, ako nový Celeron. Čo sa týka upgradovateľnosti tohto riešenia, s dobrou doskou (VIA KT 400 resp. N-Force 2) sa v budúcnosti dostanete na 3000+ resp. 3200+ Barton.
Pretaktovanie
Vďaka výrobnej technológii a architektúre má v MHz / GHz bitke navrch Celeron. Jeho strop je aj s BOX chladičom 3 GHz! Kto by si pred rokom predstavil 3 GHz low-end za 4 000 Sk? Maximom pre jeho konkurenta je 1800 MHz. Ale ako nás AMD učí - na frekvencii nezáleží
Na základnej frekvencii je Celeron o 20 % pomalší ako jeho konkurent. V prípade Celeronu tak za rovnaké peniaze dostanete výrazne nižší výkon v hrách. Situácia sa veľmi nezmení ani po bezpečnom pretaktovaní na 2,66 GHz, kde Celeron len zníži svoju stratu na 9 %. Na 1800+ sa dotiahne, až keď ho pretaktujete na 3 GHz!
V hre Comanche je tento rozdiel ešte markantnejší! Celeron zaostáva o 50 %!!! Ani po pretaktovaní na 3 GHz nie je schopný poraziť CPU s polovičnou frekvenciou (1533 MHz) a stále zaostáva o 32 %. V Quake 3 zaostáva nepretaktovaný Celeron o 30 %. Až pri 3,0 GHz je schopný dotiahnuť sa na približnú úroveň Athlon XP 1800+.
Tu je situácia značne odlišná. Pri encodingu víťazí frekvencia (a priepustnosť pamätí). Pretaktovaný Celeron na 3,0 GHz je teda ideálnym riešením pre všetkých fanúšikov DivX. V tomto prípade dostanete za málo peňazí naozaj veľa muziky. Podľa našich testov je v DivX-e 3 GHz Celeron na úrovni cca 2,8-3,0 GHz Pentia 4.
(Pozn.: Pri kódovacích programoch sa na osi x nachádza čas spracovania, takže platí, že čím kratší je stĺpec, tým je procesor výkonnejší.)
Záver
Celeron v niektorých testoch úplne prepadol a v niektorých exceloval. Preto odporúčam výber CPU zúžiť na rozhodnutie, čo s PC robíte po väčšinu času. V prípade, že sa chcete hrať, je Celeron aj napriek svojej pretaktovateľnosti nevhodným procesorom. Potrebuje totiž 3 GHz, zodpovedajúcu dosku a 400 MHz DDR, aby sa vôbec vyrovnal Athlonu XP.
Ak často komprimijete filmy, prípadne editujete MP3, tak je Celeron po pretaktovaní skvelým procesorom. Jeho náskok vďaka možnosti dostať sa na 3,0 GHz je fantastický. V tomto prípade je naozaj Celeron najlepšia voľba a vôbec nemusíte utrácať za Pentium 4. Čo sa týka budúcej upgradovateľnosti - obe platformy sú na tom skoro rovnako. Vybrať si teda musíte hlavne podľa toho, čo bude vaše budúce CPU robiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.