preukaz - ide v podstate o elektronický občiansky preukaz - umožní občanom jednoduchšie a efektívnejšie vybavovanie ich záležitostí, a to bez potrebnej osobnej návštevy úradov. Rôzne žiadosti môžu občania úradom posielať priamo z verejných terminálov, pričom na identifikáciu žiadateľa slúži odtlačok palca. Na preukaze je aj fotografia žiadateľa, jeho podpis a individuálny prístupový kód (tzv. PIN kód). Informácie na čipe v karte sú vraj dokonale chránené voči útokom hakerov a voči falšovaniu. Preukaz veľkosti kreditnej karty má v budúcnosti slúžiť aj ako vodičský preukaz, preukaz zdravotného a sociálneho poistenia a prípadne aj ako elektronická peňaženka. Celý integrovaný systém elektronického styku občanov s úradmi navrhla nemecká firma Siemens. Subdodávateľom systémov pre čipové karty, personalizáciu prostredníctvom PIN kódov a celkový manažment práce s preukazmi je firma Giesecke&Devrient. Zavádzaním nového elektronického systému si Macao zabezpečilo vedúcu pozíciu pri elektronizácii interakcie občanov a úradov v rámci celej Ázie.
Mimochodom, snáď viete, kde to Macao leží. No áno, je to bývalá portugalská kolónia na juhočínskom pobreží (v ústí Perlovej rieky), ležiaca len 64 km západne od Hongkongu. Macao má rozlohu niečo vyše 20 km2 a je najstaršou stálou osadou Európanov na Ďalekom východe. V roku 1557 tu bola založená portugalská obchodná stanica a čoskoro tu začali pôsobiť jezuiti. V roku 1680 prevzal správu tohto územia portugalský guvernér a v roku 1849 bolo Macao prehlásené za nezávislé na Číne. S rozvojom susedného Hongkongu stratilo Macao v 19. storočí svoje kedysi prioritné postavenie v čínsko-európskom obchode. Počas druhej svetovej vojny bolo Macao okupované Japonskom a v roku 1951 získalo štatút portugalského zámorského územia so samosprávou. Po zvrhnutí Salazarovej diktatúry navrhlo Portugalsko v roku 1974 Číne navrátenie Macaa. Po tomto návrhu získalo Macao vo februári 1976 pomerne kuriózny štatút - stalo sa "čínskym územím dobrovoľne a dočasne pod portugalskou správou". Macao, ktoré je vraj územím s najhustejším osídlením na svete, sa 20. decembra 1999 definitívne stalo súčasťou Číny, ktorá sa zaviazala rešpektovať existujúci sociálny a ekonomický systém po dobu ďalších 50 rokov.
Ďaleké Macao už teda zavádza elektronické identifikačné preukazy - kedy sa ich dočkáme u nás, nevie dnes zrejme nikto ani len odhadnúť.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.