čelili v bratislavskom Carltone komplimentom zástupu hostí a pozvaných analytikov, ktorí sa nevedeli nabažiť zoznamom reformných zmien, čo sa na Slovensku rozbiehajú. Premiér a zostava ministrov, ktorá sa predviedla, presvedčili v prednáškach cez stovku podnikateľov a finančníkov o svojich zámeroch.
Ak škrtneme zatiaľ určite nadsadené a predčasné superlatívy ("SR - kométa Východu", "imidž SR bude jeden z najjasnejších v EÚ" a pod.), resumé je také, že ak sa uskutoční tak polovica plánovaných reforiem, do SR by mal o chvíľu tiecť investičný kapitál prúdom. To by, v kombinácii so spravodlivejším a liberálnejším trhovým prostredím, malo stačiť na dramatický rozvoj, typu povedzme írskeho zázraku. Nie zajtra, ani o rok - ale povedzme do konca funkčného obdobia tejto vlády by mal byť vzostupný trend hmatateľný. Naozaj to neprognózoval chválenkár Dzurinda, ale renomovaní hostia, o ktorých sa nedá predpokladať, že by si ich názory niekto objednal...
Pravdu povediac, chválospevy nie sú až také prekvapivé. Programové tézy vlády sú takrečeno revolučné, aj samotné programové vyhlásenie (PV), hoci miestami už "mlží", stále silné. Reformný náklad na jedno volebné obdobie, k akému sa zaviazala druhá Dzurindova vláda, nemá doteraz v postkomunistickej Európe precedens - dôchodková reforma, sociálny systém, verejné financie, súdnictvo, zdravotníctvo, školstvo, verejná správa (pokračovanie). Okrem toho niektoré podmety zostali v PV zamlčané - Palko drasticky čistí políciu a Mikloš ohlásil doslova daňovú revolúciu. Dokonca sa z ničoho vykľula aj reforma železnice - keby nebolo štrajku, ani si nevšimneme.
Kontrastné je najmä porovnanie so susedmi, kde sú hlavné trendy úplne opačné - vlády naháňajú peniaze, aby pred referendom do EÚ zapchali ústa čo najširšiemu spektru záujmových skupín. Vo výročnom prejave k "stavu únie" sa predvčerom napr. Medgyessy chválil tým, že maďarskej vláde sa podarila doteraz najúspešnejšia emisia štátnych bondov (dlhopisov). Rozumiete - vzali si pôžičku za zatiaľ najvýhodnejších podmienok. Problém je, že aj tú budú musieť splácať... Medgyessy zároveň ohlásil "plán Európa", čo je - rozmenené na "drobné" - 1000 miliárd, to jest 1 bilión forintov na dotácie a tzv. rozvojové programy z mimorozpočtových zdrojov. A ten pako normálne do televízie tvrdil, že to nie je zvyšovanie deficitu, lebo sa to financuje z úveru. Ešte väčší pakovia, ktorí ho počúvali, sa ani nespýtali, že odkiaľ sa bude ten úver splácať. To isté sa deje u Čechov - vyrobili najväčší deficit v histórii štátu a keď teraz prišiel minister financií s plánom na mikroskopické škrty, tak ho skoro vyhodili z vlády, že čo si to dovoľuje...
Nevážime si toho, ale treba pripomenúť, že takej jedinečne štrukturovanej vlády, akú má SR dnes, sa možno už viackrát nedožijeme. Tomu skladali kompliment hostia v Carltone. Dôveru však musia potvrdiť skutky a tie za necelé štyri mesiace skôr meškajú, než by presviedčali. Treba jednoznačne vidieť, že prvý rok je naprosto rozhodujúci - a z tohto pohľadu je bilancia štyroch mesiacov už temer varovná. Napríklad Zajac blúdi v kapuste poslaneckých hláv - najprv mu odsabotovali vytvorenie konkurenčnejšieho prostredia v nemocniciach (lekárske platy), a teraz mu k Zákonu o zdravotnej starostlivosti prilepili už skoro sto pozmeňovacích návrhov. Falošné sociálne cítenie (prečo ich netrápia úbohí bezdomovci, z ktorých ide hrôza v tejto zime??) a lobistické nájazdy robia svoje. Aký bude výsledok po druhom čítaní? V pozadí kveruluje SMK - včera Csáky víťazne ohlásil, že vyrobili "alternatívny návrh" na reformu lokálnych tratí. Len preto, lebo frfle zopár starostov a pasažierov z juhu, ktorí plačú za vymoženosťami socializmu.
Nie je jasné, čo zostane z novely Zákonníka práce - Kaník sa v záchvatoch ústretovosti s odborárom Gajdošom už tak kamaráti, až je z toho na zvracanie. A tak ďalej - dalo by sa vypočítavať.
Výsledky sú zatiaľ takrečeno útržkovité. Rozpočet 2003 je síce lepší ako všetky bývalé, ale zásadne reformný nie je. Hoci Zajac ešte s jadrom reformy ani nezačal, v nemocniciach už ubudlo simulantov, keďže vznikol mylný dojem, že sa platí už od januára. Ha-ha. Podobný výsledok má aj Kaník - 10 až 15 percent "nezamestnaných" sa odhlásilo z evidencie, pretože povinnosť častejšie sa hlásiť im prekáža v dochádzke za prácou do Rakúska a pod.
Finančníkov a podnikateľov chlapci z vlády presvedčili. Teraz zostáva už len presvedčiť aj nesviatočné publikum, ktoré sa umára nedočkavosťou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.