aby sa ich počet postupne znižoval a v roku 2005 ich na civilku čakalo len tritisíc. Napomôcť to má novelizácia zákona o civilnej službe, ktorú ministerstvo pripravilo.
Ján Dendeš z ministerstva hovorí, že cieľom novely je najmä to, aby bolo dosť pracovných miest vhodných na výkon civilnej služby. "Aby občan, ktorý odoprel výkon povinnej vojenskej služby, mohol čo najskôr vykonať civilnú službu." Práve pre nedostatok pracovných miest pre civilkárov rastie počet čakateľov. Ministerstvo odhaduje, že v roku 2005 by ich bolo až 13-tisíc.
Okruh organizácií, v ktorých budú môcť občania vykonávať civilnú službu, sa rozšíri o hasičské a záchranné zbory. U hasičov sa však tento návrh nestretol s kladným ohlasom. Namietajú, že na to, aby sa niekto stal hasičom či záchranárom, musí prejsť dôkladným výcvikom. "Nie je to ako voľakedy, keď hasiči prišli a hasili striekačkou. Na prípravu hasiča potrebujeme až trištvrte roka," hovorí riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Nitre Daniel Kňažko. Vysvetľuje, že hasiči prichádzajú do kontaktu s toxickými látkami, potrebné sú aj technické zručnosti. Podľa neho je preto nemysliteľné, aby sa "civilkári" zúčastňovali na zásahoch. "A kým by sme ho pripravili, má takmer po civilke," dodáva.
Dendeš ubezpečuje, že u civilkárov slúžiacich u hasičov sa predpokladá iba výkon pomocných prác, ako je kontrola a údržba techniky či plnenie vriec pieskom. "Nebudú nasadzovaní na priame zásahy," hovorí.
Novela určí aj poradie pri výbere zamestnávateľov podľa dôležitosti na zabezpečenie priorít verejného záujmu. Rozširuje aj právomoci vyššej vojenskej správy o kontrolnú činnosť na miestach výkonu civilnej služby. Územná vojenská správa bude môcť pri zistení závažných nedostatkov vo výkone civilnej služby občanom alebo zamestnávateľom prerušiť jej výkon.
Autor: joč
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.