americká farmaceutická firma by mala vakcíny doviezť do dvoch mesiacov. Pôjde o obmedzené množstvo pre laboratórnych pracovníkov, vojakov a zásahové jednotky.
Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre epidemiológiu Mária Avdičová však súčasne zdôraznila, že občania sa nemusia obávať žiadneho rizika výskytu týchto ochorení. Avdičová sa rovnako neobáva, že by v prípade výskytu pravých kiahní nedokázali slovenskí lekári určiť ich príznaky, hoci bývalé Československo od roku 1980 proti nim neočkovalo a táto choroba prakticky neexistuje. Na lekárskych fakultách sa podľa nej prednášajú stále aj raritné nákazy, teda aj pravé kiahne. "Aj lekári prvého kontaktu vedia určiť príznaky," dodala.
Vírus pravých kiahní, ktorý sa šíri vzduchom, je veľmi odolný a pri izbovej teplote prežíva až rok a pol. Jeho príznaky spočiatku pripomínajú chrípku, neskôr sa prejavia vysoké teploty, bolesti hlavy a zvracanie. Ochorenie vyvrcholí typickými vyrážkami a do týždňa väčšina chorých zomiera.
Vakcína proti antraxu nie je podľa hlavnej odborníčky pre epidemiológiu doporučovaná pre verejnosť, lebo ochraňuje len obmedzenú dobu a dávkuje sa komplikovane. Používa sa pre armádne zložky a špeciálne útvary.
Antrax je akútne infekčné ochorenie vyvolané baktériou Bacillus anthracis a jeho príznaky sa menia v závislosti od spôsobu nákazy, ale zvyčajne sa vyskytnú po 7 dňoch od kontaktu. Vážne formy ľudského antraxu sú pľúcny, kožný a črevný antrax, a najmä pľúcny antrax je často smrteľný. U ľudí vystavených antraxu môže byť prevencia infekcie zabezpečená antibiotikami. Skorá antibiotická liečba antraxu je rozhodujúca, odklad znižuje šance na prežitie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.