podporili. Predstaviteľom NATO to včera v Bruseli povedal štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok (na snímke).
Slovenská delegácia absolvovala v Bruseli záverečné kolo rozhovorov o vstupe do NATO, na ktorom predložila zoznam záväzkov, ktoré musí splniť ešte pred vstupom plánovaným na jar 2004. Predstaviteľov členských krajín zaujímalo z politických otázok najmä možné referendum a jeho prípadné dôsledky.
"Odpovedal som, že nikto nespochybňuje ústavné právo zbierať podpisy a ak ich bude 350 000, referendum bude prakticky vyhlásené. Na druhej strane sme povedali, že ak by takéto referendum bolo, sme absolútne odhodlaní získať podporu občanov pre vstup do NATO," povedal Korčok novinárom po rokovaní. Alianciu zároveň ubezpečil, že na Slovensku nie sú žiadne ústavné prekážky napriek prebiehajúcej petičnej akcii za referendum ratifikovať vstup do NATO v parlamente. "Vzali to s uspokojením na vedomie," dodal Korčok.
Zástupcom členských krajín musel vysvetľovať aj pokles podpory verejnosti pre vstup do NATO. "Vysvetlil som, čo plánujeme robiť, ale tiež to, že máme podstatne zmenené medzinárodné podmienky, konkrétne irackú krízu, ktoré nevyhnutne vplývajú aj na to, ako občan vníma začlenenie do NATO," povedal štátny tajomník.
Zo včerajšieho zasadnutia vyplynulo, že Slovensko bude musieť predložený zoznam záväzkov a časový harmonogram ich plnenia v niektorých oblastiach doplniť, a to ešte pred podpisom protokolu o pristúpení naplánovaným na 26. marca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.