hľadali, kto zo susedov na nich donášal, sa stávajú minulosťou. České ministerstvo vnútra pripravilo oficiálny zoznam agentov a už od 20. marca bude stačiť pozrieť sa na internetovú adresu www.mvcr.cz a každý tam nájde "svojho eštebáka". A pre tých, ktorí by chceli v zozname listovať, pripravuje rezort vnútra knižnú podobu.
Od zoznamov publikovaných disidentom Petrom Cibulkom v roku 1992 sa nová databáza ministerstva vnútra príliš líšiť nebude, už známe údaje ale získajú väčšiu dôveryhodnosť. Niektoré mená v ňom dokonca pribudnú. Zoznamy budú obsahovať nielen mená agentov a kmeňových zamestnancov ŠtB, ale aj niektoré údaje o ich práci, napríklad, v akom tajnom zväzku sú podklady o ich činnosti. Ministerstvo vnútra je pripravené aj na prípadné súdne žaloby a avizuje, že prípadné súdne verdikty bude rešpektovať, vrátane možného nároku na odškodnenie.
Zverejnenie tzv. Cibulkových zoznamov vyvolalo pred desiatimi rokmi vlnu žalôb na ministerstvo vnútra. Mnoho ľudí označených za agentov ŠtB sa súdilo a tvrdilo, že do svojich dokumentov ich komunistická polícia zaniesla protiprávne. Zväčša vyhlasovali, že možno sa s eštebákmi niekedy aj zhovárali, ale netušili, o koho ide, a preto s ŠtB nespolupracovali vedome. Vo väčšine prípadov im dal súd za pravdu.
Denník Mladá fronta Dnes si v súvislosti s odtajnením spisov ŠtB - nový zákon o archívnych materiáloch ŠtB platí v ČR už od vlaňajšieho marca - všíma aj snahu ministerstva časť dokumentov navždy utajiť. Ide o dokumenty prednovembrovej rozviedky, ktoré sa týkajú prípadov krádeží technológií a vedeckých poznatkov na Západe. Český štát sa totiž obáva, že po ich zverejnení by sa mohli ozvať zahraničné firmy a podniky, ktoré mali ukradnuté technológie patentované. Ide o technológie používané v chemickom priemysle, patentované postupy na výrobu liekov a kozmetických prípravkov. Už v 50. rokoch sa vďaka špiónom dostali do krajiny postupy na výrobu silikónu, čistého etylénu, celuloidu, technológie náterových hmôt či dokumentácia pre lacnejšiu výrobu vitamínu C. Obeťami krádeží boli USA, vtedajšie Západné Nemecko, Francúzsko a Taliansko.
Podľa nemenovaného vysokopostaveného úradníka ministerstva vnútra by Česku ako nástupníckej krajine ČSSR hrozili v arbitrážnych sporoch obrovské finančné pokuty. "Preto sa hľadá cesta, ako tomu predísť," poznamenal úradník. Jednou z ciest by mohlo byť nezverejnenie mien ľudí, ktorí boli do priemyselnej špionáže zapojení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.