len istinu a dohodnuté úroky poprel. Uvedená skutočnosť totiž nebola súčasťou písomnej dohody o pôžičke, čomu som predtým nevenoval pozornosť. Pri odovzdávaní peňazí, kedy došlo aj k ústnej dohode o úrokoch a ich výške, boli prítomní dvaja svedkovia, ktorí však nemohli byť na súde vypočutí, pretože v tom čase boli na dlhodobom služobnom pobyte v zahraničí. Teraz sa majú natrvalo vrátiť domov a zaujímalo by ma, aké sú podmienky obnovy konania v občiansko-právnom konaní?
Zn.: Nový dôkaz a obnova konania
Odpoveď: Obnova konania je mimoriadny opravný prostriedok, ktorým môžu účastníci pôvodného konania napadnúť právoplatné rozhodnutie súdu. Nezáleží pritom na tom, či ide o rozhodnutie súdu prvého stupňa, odvolacieho alebo dovolacieho súdu. Napadnúť možno takto rozsudok, uznesenie, platobný rozkaz i rozhodnutie vydané v konaní o dedičstve. Z rozsudkov tvorí výnimku rozsudok, ktorým sa vyslovilo, že sa manželstvo rozvádza, že je neplatné, alebo že tu nie je, pretože ani nevzniklo.
Návrh na obnovu konania môže podať účastník v prípade, ak bolo výrokom rozhodnutia rozhodnuté v jeho neprospech, a to len z dôvodov výslovne uvedených v príslušných ustanoveniach Občianskeho súdneho poriadku. Týmito dôvodmi sú skutočnosti, rozhodnutia alebo dôkazy, ktoré účastník bez svojej viny nemohol použiť v pôvodnom konaní (napr. o nich nevedel) pokiaľ môžu pre neho privodiť priaznivejšie rozhodnutie vo veci. Podmienkou pre uplatnenie nových skutočností a dôkazov je, že tieto museli existovať už v pôvodnom konaní do vyhlásenia rozsudku, t. j. nemohli vzniknúť až po jeho právoplatnom skončení. Ďalším dôvodom je, že možno vykonať dodatočné dôkazy, čo nebolo možné v pôvodnom konaní pre objektívnu prekážku. Takouto prekážkou mohlo byť napr. zistenie adresy svedka, ktorý sa v pôvodnom konaní zdržiaval na neznámom mieste, objavenie čitateľného overeného odpisu listiny nečitateľnej v pôvodnom konaní, objavenie zmluvy, ktorá sa nemohla v pôvodnom konaní nájsť, príp. aj návrat svedka z dlhodobého pobytu v cudzine, ako je to vo vašom prípade. Posledným dôvodom na podanie návrhu na obnovu konania je, že bolo rozhodnuté v neprospech účastníka v dôsledku trestného činu sudcu a medzi týmto trestným činom a rozhodnutím je daná príčinná súvislosť.
Návrh na obnovu konania môže podať účastník len do troch mesiacov odo dňa, čo sa dozvedel o dôvode obnovy, alebo čo ho mohol uplatniť, najneskôr však do troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia. Po uplynutí trojročnej lehoty možno podať návrh len ak bolo rozhodnuté v neprospech účastníka v dôsledku trestného činu sudcu, alebo ak bol zrušený trestný rozsudok, na podklade ktorého sa v občianskom súdnom konaní priznalo právo. Trojmesačná lehota však musí byť zachovaná.
Návrh na obnovu sa podáva na súd, ktorý o veci rozhodol v prvom stupni. Z návrhu sa platí súdny poplatok v sume 1000 Sk.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.