kravského. Dieťa začalo zvracať, dostalo hnačku, kŕče, pŕhľavku, opuchla mu koža, objavili sa na nej vyrážky. Až lekár vám povedal, čo je na príčine. O čo ide?
U mnohých malých detí dochádza k reakcii imunitného systému na niektorú zo zložiek kravského mlieka, ktorú telo omylom identifikuje ako cudziu látku, naštartuje obranné mechanizmy a z mlieka sa stáva alergén. Sú spôsoby, ktoré pomôžu obdobie prechodu na inú stravu preklenúť. Najmä pri zvýšenom výskyte alergií v rodine je lepšie siahnuť po hypoalergénnom mlieku, prípadne po zdravej alternatíve Zajíc. Zajíc je číry alebo ochutený sójový nápoj skôr známy ako sójové mlieko. Názov museli premenovať, nakoľko pojmom mlieko možno podľa pravidiel Potravinového kódexu SR, Hlava II označovať len kravské mlieko. Sójový produkt si pritom aj napriek novému pomenovaniu zachoval výnimočné protialergické vlastnosti a ostatné diétne hodnoty. Sójové nápoje môžeme podávať deťom od šiestich mesiacov v menších, postupne sa zvyšujúcich dávkach.
Pri zmene výživy na umelú by sme mali dôsledne sledovať reakcie dieťaťa. Identifikovanie potravinovej alergie je všeobecne zložitejšia v porovnaní s určením peľovej alergie. Podávanie potravinových vzoriek v rámci imunologického vyšetrenia malým deťom je zložité a najmenším nemožné. Preto je lepšie preventívne podať dieťaťu nedráždivú a pritom plnohodnotnú výživu.
Autor: Ko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.