je pomerne široký sortiment spotrebičov, žehličky na suché žehlenie, naparovacie, malé cestovné spotrebiče, so šnúrou aj bez nej, či vysoko výkonné parné stanice. Stačí si len vybrať, no a potom žehliť.
Ako správne vybrať žehličku - radí Ing. Peter Sokol, produktový manažér spoločnosti Electrolux.
Keďže ceny naparovacích žehličiek sa výrazne priblížili k žehličkám, ktoré ponúkajú iba suché žehlenie je v súčasnosti rozhodnutie jednoznačne v prospech naparovania. Rôzne funkcie naparovania ponúkajú oveľa efektívnejšie a jednoduchšie žehlenie. Pri výbere žehličky je dôležité všímať si okrem ceny a značky aj kvalitu a prevedenie žehliacej plochy, ponúkané funkcie, kapacitu nádrže, odvápňovací systém, výkon, vonkajšie vyhotovenie a dizajn.
Podobne ako aj pri iných malých domácich spotrebičoch je pre užívateľa často dôležitejšia cena ako značka. Pri relatívne malej investícii zákazníci majú tendenciu kúpiť lacnú žehličku neznámej značky aj s rizikom, že spotrebič nebude slúžiť optimálne. Prípady zdravie ohrozujúcich naparovacích žehličiek neobišli ani slovenský trh, a preto je orientácia na osvedčené značky opodstatnená. Žehličku na suché žehlenie dnes kúpite za 700 1 000 Sk. Naparovaciu žehličku dostanete od 900 do 3 500 Sk. Cena výkonných parných staníc, ktoré predstavujú špičku v starostlivosti o bielizeň sa pohybuje medzi 6 500 až 9 000 Sk.
Alfou a omegou žehličky je žehliaca plocha. Aj preto výrobcovia prinášajú nové materiály, vyhotovenia a tvary. Kvalita žehliacej plochy má vplyv na dobrú kĺzavosť počas žehlenia. Žehliaca plocha musí byť odolná proti poškodeniu. Hliníkový alebo teflónový povrch sa môže poškodiť na zipsoch alebo gombíkoch. Výrobcovia využívajú rôzne typy patentovaných materiálov. Kvalitné spotrebiče sú vybavené antikorovou plochou a jedným z najstabilnejších povrchov je keramická žehliaca plocha. Ďalšou finesou je počet a uloženie parných otvorov a rozvod pary. V zásade platí, že viac otvorov na žehliacej ploche zlepšuje parnú schopnosť žehličky.
Naparovacie žehličky ponúkajú viacero užitočných funkcií naparovania, ktoré zjednodušujú žehlenie. Automatické, konštantné naparovanie zjednodušuje prácu s reguláciou množstva pary 0-30 g/mg pre daný typ tkaniny, intenzívne naparovanie, vertikálna naparovacia funkcia, ktorá umožňuje žehliť aj zavesený odev, prípadne tzv. parný šok, ktorý zvládne aj veľmi silný záhyb. Pri vyspelejších modeloch sa množstvo pary dá regulovať vo viacerých stupňoch. Zaujímavou funkciou je automatické zastavenie kvapkania. Ak žehlička pracuje s príliš nízkou teplotou, tvorba pary sa zastaví a na žehliacej ploche nevznikajú kvapky vody. Parné stanice ponúkajú bežným užívateľom veľmi účinný spôsob žehlenia a dosahujú parametre profesionálnej techniky, zvyšujú komfort, šetria čas, rýchlou tvorbou pary. Po pozornosť stojí aj skutočnosť, že parné stanice majú dvojnásobnú kapacitu nádržky na vodu oproti klasickým naparovacím žehličkám, čo umožňuje až hodinu žehlenia.
Voda, vodný kameň býva častým nepriateľom domácich spotrebičov, ktorý obmedzuje ich funkčnosť a životnosť. Niektoré naparovacie žehličky preto používajú iba destilovanú vodu. Ďalším riešením je odvápňovací systém, ktorý zabraňuje tvorbe vápenného povlaku v parnej komore a žehlička môže využívať bežnú vodu. Odvápnenie vody zabezpečujú napríklad odvápňovacie guľôčky alebo tyčinky. Dobrý odvápňovací systém však nekladie veľké nároky na údržbu spotrebiča, výhodou je tzv. samočistiaca schopnosť.
Bezpečnosť je pri žehlení veľmi dôležitá a preto niektoré modely žehličiek majú funkciu automatického vypnutia. Spotrebič položený na žehliacej doske sa pri nečinnosti vypne po 30 sekundách, prípadne po 5 minútach ak je uložený vo zvislej polohe.
Od príkonu žehličky závisí kvalita ožehlenia a preto by nemal byť menší ako 1 200W. Vyspelé modely pracujú s príkonom až 2 000 2 200 W.
Autor: car
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.