Na liate cesto potrebujeme: 120 g hladkej múky špeciál, 1 vajce, 3 dcl čerstvého mlieka, štipku práškového cukru, 1 pol. lyžicu oleja.
Čas: príprava cesta 10 min., pečenie palaciniek 20 min.
Postup: Múku preosejeme, pridáme rozšľahané vajíčko, mlieko, olej a štipku cukru. Vymiešame liate cesto, z ktorého pečieme palacinky na panvici s veľmi malým množstvom rozpáleného oleja.
Na tvarohovú náplň potrebujeme: 200 g pasírovaného tvarohu, 50 g práškového cukru, 100 g smotany na šľahanie, citrónovú kôru z polovice citróna.
Čas: premiešanie 5 min., vyšľahanie šľahačky 5 min., plnenie 10 min.
Postup: Tvaroh prepasírujeme, pridáme cukor a vyšľahanú šľahačku, dochutíme citrónovou kôrou.
Dohotovenie: 400 g višňového kompótu, 50 g práškového cukru, 1 dcl šťavy z kompótu, 0,5 dcl griotky.
Čas: varenie 20 min.
Postup: Višne odkôstkujeme a spolu s nálevom a cukrom dáme variť. Približne 5 minút varíme, pokiaľ sa čiastočne neodparí voda a šťava nezhustne. Odstavíme a dochutíme griotkou. Ešte teplou omáčkou polievame naplnené palacinky.
Zaujímavosti a rady:
Recept na palacinky pochádza pôvodne z Čiech. V 19. storočí sa tento recept rozšíril aj do susedných krajín, a to najmä zásluhou ľudí, ktorí sem prichádzali za prácou. Najmä vo Viedni mnoho českých dievčat pracovalo v tamojších domácnostiach, kde najčastejšie varili alebo boli slúžkami. Palacinky sa tu tak rozšírili, že sa doslova stali viedenskou gastronomickou špecialitou. Miestny názov je "palatschinka".
Ak chceme naraz pripraviť viac palaciniek, osvedčilo sa pečenie na dvoch panviciach. Použijeme jednu väčšiu a jednu menšiu panvicu s nízkym okrajom. Obidve panvice rozohrejeme na miernom ohni a potrieme ich olejom. Potom do menšej nalejeme cesto, pričom panvicu nakláňame, aby sa rovnomerne roztieklo. Pečieme asi dve minúty, kým vrchná časť nestuhne a spodná začína hnednúť. Palacinku preklopíme do druhej rozohriatej panvice a pečieme asi iba 30 sekúnd. Medzitým dáme do prvej panvice ďalšiu dávku cesta.
Aby sme mali palacinky vždy po ruke, môžeme si ich dať aj zamraziť. Hotové palacinky ukladáme na mastný papier a každú jednu papierom aj preložíme. Takto pripravené palacinky necháme zmraziť a v prípade potreby ich vyberieme asi dve hodiny pred podávaním.
Ďalšie zaujímavosti zo sveta cukrárskych fantázií sa môžete dozvedieť v televíznej relácii Varím, varíš, varíme a pečieme, ktorú vysiela každú stredu o 19.00 hod. STV 1.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.