vpadnú do prvých výstrelov.
Reálnejšie je hovoriť o dňoch, ale nie je celkom jasné, či Bagdad vydrží bez náletov ešte tento víkend. Minister zahraničných vecí Iraku Tárik Azíz povedal, že vojnu môže odvrátiť už iba zázrak. A ten vie, o čom hovorí. Štáty koalície vedenej USA, vrátane SR, už stiahli zo svojich ambasád v Bagdade väčšinu personálu "na základe rozhovorov s predstaviteľmi iných krajín" (MZV SR). Niet významnejšieho signálu, že koľko bije. Vo všetkých štátoch medzinárodnej aliancie sa posilňujú bezpečnostné opatrenia na ochranu jadrových elektrární a iných citlivých bodov, ktoré môžu byť terčom eventuálnych teroristických útokov. Zle je - komu to treba?
Ten zázrak sa azda ešte mohol udiať včera neskoro večer (SEČ) na Bezpečnostnej rade. Predtým tam prednášali svoje nové správy šéf inšpektorov Blix a El Baradei z atómovej agentúry MAAE. Explicitné dôkazy nie sú, Blix dokonca spochybnil aj akvizície spravodajských služieb USA. Irak ale zďaleka neplní rezolúcie bezo zvyšku - aj to jednoznačne odznelo. Z oboch správ je jasné, že Irak falazuje - nevie dokladovať, kde sa vyparili rakety dlhého doletu, antrax a bojové plyny, ktoré preukázateľne mali v 90.-tych rokoch. A kde sú ľudia, ktorí boli s nimi v styku? Rezolúcie BR OSN sú porušované. Na strane druhej pri tomto dôkazovom stave by ani Bush nedal vlastný krk na klát, že vlastnia zbrane hromadného ničenia.
Zázrak by sa azda mohol odvíjať od prekvapivého stanoviska Francúzov, ktorí včera vyhlásili, že vojenský zásah už pripúšťajú, ale nie v tomto čase. Keby mal Bush ešte náladu byť veľmi ústretový, azda by sa mohli dohodnúť na ďalších dvoch-troch týždňoch inšpekcií s tým, že potom už budú Francúzi hodnotiť pochybnosti anglosaskou optikou. Týmto smerom mohla byť - dúfajme - včera večer prijatá ešte jedna rezolúcia, ale veľmi tvrdá s britsko-americkým rukopisom. K takejto dohode by sa bez diskusie pridali aj Rusi, ktorí by s dosť vysokou pravdepodobnosťou už ani teraz vojenský zákrok nevetovali. Fakt ale je, že po vystúpení inšpektorov zostala BR naďalej hlboko rozštiepená. Nasledoval diplomatický súboj gigantov - bohužiaľ, po uzávierke Korzára...
Silové riešenie asi nie je nevyhnutné. Pri tlaku, aký sa vyvinul (samozrejme, jedine zásluhou USA!) na Saddáma, je skoro nepredstaviteľné, aby ukradol v obchode nanuk, nieto organizoval svetový teror… Takto ale ani základná otázka nestojí. George Bush sa po 11. septembri zaprisahal, že svetový terorizmus proste zničí až do zárodkov tak, aby sa už Amerika nikdy nemusela obávať, že prežije podobnú kataklizmu. Preventívna obrana a v jej rámci na prvom mieste vysporiadanie sa s Irakom je jednoducho politická doktrína, ktorú Bush verejne vyhlásil. Kto počúval, mohol mať jasno už po Afganistane, ako sa budú veci vyvíjať.
Pokiaľ ide o Irak, bez ohľadu na stav dôkazov a medzinárodnej legality je akcia morálne plne legitímna. Miloševič napr. nemal jadrové ani chemické zbrane, "iba" páchal etnické čistky. Tie stačili na legitímny zásah Francúzom, Nemcom i ďalším, a dokonca aj bez priamej rezolúcie OSN. Je mimo akúkoľvek diskusiu, že Saddám Husajn je na svojom území zodpovedný za rádovo porovnateľný počet obetí, ako srbský komunista. Keby teda Saddám nemal skrytú ani gumipušku, ako minimálna morálna legitimácia sa dá použiť aj porovnanie jeho zločinov s Miloševičom.
Hľadanie dôkazov a zábava s inšpektormi sa dejú kvôli medzinárodnoprávnej legalite. USA sú natoľko mocné, že by na OSN vôbec nemuseli brať zreteľ. Silou si presadia, čo chcú - nie je ich chybou, že vojensky a ekonomicky predstihli celý svet o 10 rokov. Touto optikou aj treba vnímať ich trpezlivosť s OSN - je naším šťastím, že nemáme možnosť sa presvedčiť, ako by sa správali Rusi, Čína, či hoci aj Francúzi, keby mali to šťastie byť jeden deň v ich superveľmocenskej pozícii. A ešte jedna vec, ktorá sa absolútne prehliada: Za životy a majetok občanov krajiny je zodpovedná vláda, ktorú si volia, nie medzinárodný orgán, nech sa volá aj BR OSN. Pokiaľ teda sú Bush a spol. presvedčení, že Irak je hrozba, oni fakticky ani nemôžu konať podľa ničoho iného, než je hlas ich vlastného svedomia. Je to proste tak - celá architektúra svetovej bezpečnosti, tak ako je dnes postavená, je proste deravá.
Napokon, vojne môže stále zabrániť samotný Saddám, a ani nemusí ďalej plniť rezolúcie. Stále platí ponuka, že sa môže zbaliť a s dosmrtnou imunitou opustiť Irak. USA nechcú dobyť Irak, stačí im nastolenie demokratického režimu. Pod počiatočnou kontrolou OSN, samozrejme... Ale to by sa musel stať asi naozaj zázrak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.