skutočných chuťovkám, ktoré môže turista zažiť. Okrem typických oblých foriem reliéfu však ponúka Čergov aj niekoľko ďalších zaujímavostí, ktoré sú neraz spojené aj s ľudskými aktivitami.
Za rukolapným príkladom sa vyberieme na Lysú (1 068 m), výrazný vrchol, ukončujúci najmohutnejšiu rázsochu, ktorá vybieha z hlavného čergovského hrebeňa. Neďaleko od vrcholu hory, známej najmä vyznavačom zimných športov, na jej východnom svahu, priamo na hrebeni leží zaujímavý prírodný výtvor - výrazný balvan, ktorý sa nazýva Oltárkameň. Je to mohutný hranolovitý balvan so zaujímavou doskovitou vrstevnosťou.
Toto miesto je opradené mnohými legendami a povesťami. Isté je, že sa naň viažu od dávnych čias pohanské rituály, neskôr rôzne bohoslužby. V literatúre sa uvádza, že toto miesto bolo opísané ako Oltárisko v súvislosti s hradiskom, ktoré v týchto miestach udržiavali križiaci - templári už v 12. storočí. Neskôr sa tu podľa ústnych tradícií schádzali na bohoslužbách bratríci (15. storočie) a protestanti z okolitých miest a obcí. Faktom je, že dodnes sa tu schádzajú na spomienkových pútiach veriaci, ktorí pri Oltárkameni vybudovali pred niekoľkými rokmi drevenú kaplnku. Mystickosť Oltárkameňu dodávajú aj tajuplné, ťažko rozlúštiteľné znaky, symboly a písmená, vyryté do kameňa.
Pod názvom Oltárkameň sa však spomína aj jaskyňa, ktorá leží asi kilometer od samotného skalného útvaru, neďaleko chaty Šport, smerom ku vrcholovej stanici sedačky z Drienice na Lysú. Bola spomínaná už pred vyše 150 rokmi, keď ju opisovali podľa ústnych legiend ako útočisko obyvateľov podhoria Čergova za tatárskych vpádov. Nuž, toto bola skôr fantázia, lebo rozmery podzemných priestrov nie sú dlhšie ako päť metrov... Je však zaujímavým príkladom pseudokrasu vo flyšovom pohorí, javom pomerne zriedkavým. Po rokoch zabudnutia ju v roku 1997 vyčistili a zamerali jaskyniarski nadšenci.
BEDEKER
Prístup: Za východisko vám odporúčame rekreačné stredisko Drienica. Tu na parkovisku pri hoteli Javorná (560 m) začína modro značený chodník. Najskôr vedie po asfaltovej ceste, za údolnou stanicou sedačkovej lanovky na Lysú však odbočuje doľava. Pomerne strmým výstupom po lesnej ceste okolo chát, neskôr chodníčkom sa dostanete na pravý breh horskej bystriny, stekajúcej výstupovým údolím. Stúpanie sa postupne zmierňuje, vedie skôr traverzovým lesným chodníkom, až vás napokon vyvedie na parkovisko pri hoteli Lysanka. Od neho po ceste vystúpite okolo hotela Šport až na výrazné sedlo pod Lysou (960 m, 1 a 1/2 h). Tu sa na križovatke turistických chodníkov napojíte na zelenú značku a po lyžiarskej zjazdovke okolo vlekov vystúpite až na vrchol Lysej (1067 m, 1 a 3/4 h). Pred vami je výborný výhľad na Spišsko - Šarišské medzihorie, Bachureň, ale najmä na celý hlavný hrebeň. Pokračujete už po výraznej hrebeňovej rázsoche, spájajúcej masívy Lysej a Čergova až ku kaplnke a samotnému Oltárkameňu (2 h). Pre zostup sa núka viacero možností - návrat po tej istej ceste, pokračovanie hrebeňom ku chate Čergov (1 h), alebo zostup po neznačených chodníkoch do horských osád Baranie a Ambrušovce.
Zaujímavosti okolia: Hlavný hrebeň pohoria Čergov - Čergov (1 050 m), Veľká Javorina (1 099 m), Bukový vrch (1 019 m), hrebeň Bachurne, Hanigovský hrad, Šarišský hrad, Lysá stráž (696 m), Stráž (740 m).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.