vôbec nie je iba nebezpečná droga. Dávno pred vynálezom rifľoviny a slávnych džínsov mali ľudia v krajine pod Tatrami vďaka konope svoj nezničiteľný textilný materiál, slávny drelich, ktorý prežil v podobe dobovej garderóby ľudu aj niekoľko generácií.
Jednou z fáz spracovania bolo aj pradenie konopného vlákna z kúdele, potom súce gazdinky tkali takmer večné drelichové plátno. Priadky sú pradávnou obyčajou na dlhé zimné večery - od únavného pradenia si však, samozrejme, treba aj oddýchnuť a posilniť sa - najčastejšie voňavými šiškami či škvarkovými pagáčikmi a doplniť pradením vyschnutú slinku rumovým čajom.
Mládenci na vidieku stále náramne ochotne preberajú rolu zabávačov pôvabných mladých priadok. Dom, v ktorom sú priadky, býva dejiskom všakovakých nezbedníctiev a žartov. Nikdy tu nechýbajú ani írečité fašiangové strašidlá - najmä typický Straško. Tento slamený panák sa z februárových nocí mátožne cerí spoza okien a ukazuje neškodné zubiská na devy pri prasliciach a kolovrátkoch. Tie však musia dávať pozor aj na kúdeľ -občas im ju mládenci zapálili - vraj, aby priadka pri robote nezadriemala.
Fašiangový oheň má však aj symbolický význam. Horiaca kúdeľ je predskokankou blížiaceho sa veľkého rituálneho pálenia zlých zimných duchov. V plameňoch napokon skončí priadkový Straško a v závere príde i na nenávidenú zimnú mátohu Morenu. Fašiangový oheň má globálne rozšírenie a v Nemecku ho dodnes obradne zapaľujú počas "iskrivej" februárovej nedele. Do plameňov hádžu ľudia i ryžu, aby iskry lietali čo najvyššie a podplatili tak budúce počasie, ktoré potom neškodí ľuďom ani úrode.
Na dnešný deň pripadá vo svete aj ďalšia veľká ohnivá slávnosť. Je totiž pätnásty deň osláv ázijského Nového roku - Sviatok lampiónov. Najmä čínske ale aj iné ázijské dediny a mestá sa rozžiaria svetlom tisícok lampiónov.Oheň spoľahlivo zaženie na útek ľudožravé kruté zviera Nien. Lampiónový sviatok zavŕši oslavy čínskeho Nového roku, ktorý začal 1. februára a tentoraz mu až do februára 2004 šéfuje Ovca (stretnúť sa možno i s označením rok Barana alebo Kozy). Čas pod jej žezlom je podľa ázijských astrológov vždy obdobím pokoja, harmónie, vzájomnej tolerancie, pohody a mieru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.