šéfuje a určuje vývoj počasia i v dvoch nasledujúcich mesiacoch.
Vzhľadom na úsporný počet dní - najmenší z bratov, február, musí v tomto smere január najviac poslúchať. Ten obyčajne nadiktuje poriadnu zimu a v tomto smere je februárový kraťúch naozaj náramne príčinlivý. Robí všetko podľa rozkazu svojho predchodcu,čo potvrdzujú aj jeho zimné pranostiky. Jedna z najznámejších uvádza: Po januári neprichádza jar ale iba ďalší zimný mesiac február a ďalšia prikyvuje: Čo veľký zameškal, to malý doháňa. Iná prízvukuje: Sneh, metelice, fujavice vo februárový čas neopustia nás a ďalšia umocňuje: Keby mal február takú moc ako január, nechal by v krave aj teľa zamrznúť. Česká prípoviedka varuje: Únor - úmor, umoril by v krávě tele a v kobyle hříbě.
Aj na základe týchto dávnych skúseností ľudia zhovievavo počas druhého mesiaca v roku vítali zimné počasie vediac: Február ak veľmi mierny, jarný čas je potom biedny. Deduškovia dodávajú: Ak sa zima cez február nevysilí aj Veľká noc bude v zimnej chvíli. Zo zubatých februárových lúčov sa ľudia ani dnes neveľmi vytešujú.
Napokon, vidiečania označujú februárové slnko za falošné, hoci takmer jedným dychom dodávajú i to, že február dláždi cesty k jari. Ibaže, nezabúdajú: Ak február durí mraky, marec stavia snehuliaky. Napriek tomu prináša zajtrajšia (16. 2.) dávna oslávenkyňa Juliána šťavnatú prognostickú možnosť: Keď slnko na svätú Juliánu stromy osvieti, bude veľa jabĺk a v Česku zároveň radí: O svaté Juliáně připrav vůz, schovej sáně.
Príchod predjaria už naznačuje aj pranostika z 18. 2., kedy je v cirkevných kalendároch Simeona: O sv. Simeoně schází sníh ze stráně. V cirkevnom kalendári je 19. 2. Konráda a ten nám nesie správu o tom, že zime sa už začína jej vláda prejedať, keď našepkáva: Na svätého Konráda zima už je nerada. Učiteľ cirkvi biskup Peter Damián (21. 2.) však nadšenie schladzuje, keďže o tomto dni sa oddávna hovorí:Keď Damián prinesie pľušte, mráz zahrmí ešte.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.