vyššou vzdelanosťou a perspektívnou mladou generáciou. K týmto záverom dospela spoločnosť MEDIAN, ktorá skúmala, ako sa žije Čechom a Slovákom 10 rokov po rozdelení federácie.
Sociologický výskum ukázal, že sa česká a slovenská spoločnosť po rozpade spoločného štátu vyvíjajú odlišným spôsobom. Pritom ešte v roku 1992 boli životné podmienky aj celá spoločnosť v Česku a na Slovensku podobné. Na rozdiel od sociologických prieskumov v roku 1993 vzrástol počet ľudí, ktorí dnes kladne hodnotia rozdelenie Československa. Takmer zhodne približne 55 % opýtaných v oboch republikách nepovažuje spolužitie pre Slovákov za prospešné.
Nielen Slováci, ale aj Česi sa domnievajú, že zo spoločného štátu malo najväčší prospech Česko. Oba národy sa tiež zhodujú v tom, že sa po roku 1992 ČR úspešne rozvíjala. Naopak, vývoj na Slovensku považujú za horší. Oveľa kritickejší sú v tomto smere Slováci - viac ako štvrtina z nich hodnotí situáciu na Slovensku úplne negatívne (v ČR je takto rozčarovaná iba jedna osmina ľudí). Z pohľadu každodenného života je asi najdôležitejšie hodnotenie spokojnosti ľudí. Česi o sebe uvádzajú, že z dvoch tretín sa cítia rovnako spokojní ako východní susedia. Naopak, rovnaký podiel Slovákov považuje za spokojnejších Čechov. Prepad slovenskej ekonomiky voči českej sa premieta aj do rozdielnej životnej úrovne veľkej časti domácností. Zatiaľ čo väčšina Čechov sa domnieva, že príjmy a sociálne istoty sú vyššie v ČR,
Slováci považujú svoju životnú úroveň za výrazne horšiu (takmer 90 %). O to prekvapivejšie sú zistenia sociológov v oblasti vybavenosti domácností. Napriek uvádzanej nižšej životnej úrovni majú slovenské domácnosti porovnateľné množstvo elektrických spotrebičov. Slovensko sa paradoxne vyznačuje oveľa vyššou úrovňou vzdelanosti, je tam viac vysokoškolákov (9,8 % oproti 8,9 %). Napriek tomu, že prevažná časť Čechov aj Slovákov si myslí, že miera demokratickosti a spoločenskej morálky je väčšia v ČR, sociológovia zo spoločnosti MEDIAN sa domnievajú, že by na tom mohlo byť Slovensko lepšie pri začleňovaní do západnej kultúry. Mladí Slováci sú podľa nich výrazne aktívnejší, prívetivejší a svedomitejší.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.