Nežiadúci hluk dokáže veľmi znepríjemňovať život a nemusí to byť práve vrčanie kompresoru alebo zvuk zbíjačky.
Aj syčanie vody vo vodovodných rúrkach alebo vŕzganie krokov na podlahe môže poriadne obťažovať. Práve na tlmenie "hluku" krokov sa pri stavbách a rekonštrukciách rodinných domov často zabúda. Aby sme nepočuli každý zvuk z poschodia nad nami, nesmieme ľutovať peniaze a musíme si zakúpiť podlahy s izoláciou. Jej zabudovanie nie je príliš fyzicky náročné a trochu zručnejší domáci majster to určite sám zvládne.
Budeme potrebovať murársku lyžicu, sťahovaciu latu, kladivo, pílu a kolík z tvrdého dreva. Z materiálu potom suchý násypový materiál, vlnitú lepenku, igelitovú fóliu, obvodový izolačný pás a dosky z drevitých vlákien a drevotrieskové dosky so spojmi pero - drážka.
Izolácia sa robí suchým násypom z expanditu, ktorý nasypeme priamo na masívnu stropnú dosku. Na nasypaný materiál položíme vlnitú lepenku a cez ňu fóliu, ktorá bude slúžiť ako zábrana proti vlhkosti. Na fólii prídu izolačné dosky z drevitých vlákien a na záver drevotrieskové dosky.
Na rovnomerné rozloženie suchého násypu potrebujeme sťahovaciu latu, dobre poslúži tiež dve dlhšie dosky, ktoré budú slúžiť na usmernenie násypu. Dosky položíme od seba na dĺžku sťahovacej laty, priestor vyplníme násypom a stiahneme ho latou.
Tak postupujeme po celej miestnosti. Potom násyp prikryjeme kartónom. Jeho jednotlivé pruhy položíme tak, aby sa prekrývali asi päť centimetrov. Na kartón sa snažíme, pokiaľ možno, príliš nevstupovať, aby sme ho nepoškodili. Potom príde na rad PE-fólia, jej pásy by sa mali prekrývať asi o štvrť metra.
Nakoniec položíme po obvode miestnosti okolo steny izolačné krajné pásy a na fóliu dve vrstvy 10 mm hrubej drevovláknitej izolačnej dosky. Nasleduje pokládka drevovláknitých dosiek spojovateľných na pero a drážku. Najprv v prvej rade dosiek odrežeme pero na hranách, ktoré budú priliehať k stene. Potom si natiahneme povrázok a rovnobežne s ním položíme prvý rad dosiek. Položené dosky zabezpečíme klinmi z tvrdého dreva. Pri stene musí zostať aspoň 1,5 cm dilatačná špára.
Drevotrieskové dosky sa zlepujú lepidlom na drevo. Lepidlo nanesieme rovnomerne z oboch strán na pero a potom dosku zasunieme na plocho do drážky predchádzajúcej dosky. Dosku dotlačíme pomocou kladiva a kúska tvrdého dreva. Ak by sme tĺkli kladivom priamo do dosky, mohla by sa poškodiť.
Na drevotrieskové dosky už môžeme položiť koberce alebo iné podlahové krytiny. Pozornosť by sme mali pri stavbe alebo rekonštrukcii venovať tiež izolácii potrubia teplej a studenej vody. Pri vedení teplej vody v neizolovanom potrubí dochádza k veľkým energetickým stratám, čo sa pochopiteľne prejaví na účtoch energie. Okrem toho voda v potrubí vydáva rušivé zvuky, ktoré sa šíria do celého domu. Studená vody vydáva rušivé zvuky ešte silnejšie, než teplá, čo je zapríčinené vyššou prietokovou rýchlosťou.
Izoláciu potrubia môžeme urobiť pomerne ľahko, pokiaľ použijeme izolačnú tvarovku z minerálnych vlákien alebo z tvrdenej penovej hmoty. V obchodoch pre domácich majstrov ju dostaneme v rôznych hrúbkach, takže si môžeme vybrať pre každý potrebný priemer trúbok. V ponuke sú opláštenia upevnené hliníkovou fóliou alebo bez nej. Lepšie izolačné výsledky sa dosiahnu použitím typu s fóliou. Toto opláštenie je naviac na okrajoch opatrené samolepiacimi pásmi, ktoré uľahčujú montáž. Opláštenie bez hliníkovej fólie by malo byť upevnené drôtenou objímkou a na pozdĺžnych spojoch uzavreté lepiacou páskou.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.