Lipkavec obyčajný (Galium aparine L.) na niektorých miestach nazývajú aj slama panny Márie.
Výskyt: Je rozšírený hlavne v Európe a Ázii, u nás rastie na medziach, suchých lúkach, pri cestách a na poliach.
Popis: Lipkavec je bylina s hrubou, priamou, málo rozvetvenou, až jeden meter vysokou byľou. Listy sú podlhovasté, úzko čiarkovité, na okraji podvinuté, na rube plstnaté. Kvety sú drobné, citrónovo žlté, zoskupené do laty. Plody sú lysé, hladké, guľovité alebo bradavičnaté.
Zbierame: Vňať od júna do augusta. Vňať sa zbiera v čase kvetu zrezávaním. Suší sa v tieni ale aj na slnku. Umelá teplota nesmie prekročiť 40 °C. Droga nepríjemne páchne a má ostrú horkú chuť.
Účinné látky: Glykosid galiosin, rubiadin glykosid, asperulosid a stopy silice.
Použitie: Pôsobí ako prostriedok na vylučovanie moča a uvoľňuje kŕčovité stiahnutie hladkého svalstva. Zráža mlieko.
Čaj (nálev): sa používa pri zvýšenom zadržiavaní vody v organizme, zápaloch dolných močových ciest, dysurických problémoch, kŕčoch hladkého svalstva žalúdka, močového traktu, proti kŕčom, chudokrvnosti, vodnateľnosti, bolestiam (pichanie v boku), epilepsii, hystérii, tanci sv. Víta, nervových chorobách, zástave močenia, tvorbe močového piesku a kamienkov, chorobe štítnej žľazy, obrne hlasiviek a pri veľmi ťažkom ochorení ľadvín keď zlyhajú všetky iné prostriedky. Vhodný je aj pri rakovine jazyka, na čistenie krvi pri ekzémoch, očisťuje od chorobných látok ľadviny, pečeň, slinivku brušnú a slezinu. Zvonku sa používa na obklady pri popáleninách, kožných chorobách, vredoch, uhrovitosti a na rany. Zvädnutú pokožku tváre omývame teplým nálevom.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.