chudobnejšie na živiny a pstruhy sú tu menšie. Alebo sú to pomalšie nížinné potoky so studenou vodou z hôr, kde s ostatnou rybiou obsádkou žijú aj pstruhy. Sú zarastené, málo prístupné, obsahujú veľké množstvo potravy a pstruhy sú tu väčšie ako v horských bystrinách.
Pri vlastnom love je prvoradým pohyb okolo potoka. Ryby nás nesmú vidieť, ale ani počuť. Stačí málo a môžeme ísť o jednu tôň ďalej. Pohybujeme sa väčšinou proti prúdu, nástrahu nahadzujeme tiež proti prúdu a sťahujeme k sebe. Presnosť nahadzovania je tiež dôležitá.
Akékoľvek uvoľňovanie nástrah z potoka, alebo okolitého porastu ryby plaší. nahadzujeme pozdĺž brehov, do tíšin a do blízkosti prekážok. Jednoducho všade tam, kde máme podozrenie, že sa ukrýva bodkovaný krásavec. Najvhodnejšou dobou na vychádzku je včasné ráno, alebo večer. Väčšinou sú vtedy ryby aktívne. Samozrejme, môžeme vyraziť aj na poludnie. Musíme však počítať s tým, že pred nami mohol niekto loviť a ryby sú rozplašené a opatrné.
Pstruhy si vedia nástrahu poriadne vyberať. Zo začiatku sezóny sú to rotačné blyskáče. S postupujúcou sezónou ryby prestávajú na rotačky reagovať. potom môžeme použiť woblery, alebo twistery. Z woblerov potom menšie veľkosti asi do 2 cm. Twistery sa uplatňujú napríklad v bielej farbe a "chvostík" musí vo vode dobre pracovať. Treba ich viesť pomaly a plynule.
Autor: stg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.