platformy Vojtecha Tkáča. Zároveň konštatovalo, že svojim vystúpením z poslaneckého klubu strany viac nezastupujú HZDS a žiada, aby vrátili poslanecké mandáty.
Šéfa prešovského krajského predstavenstva Petra Chudíka, predsedníčku Hnutia mladých za demokratické Slovensko Moniku Krištofičovú a šéfa trnavského VÚC Petra Tomečku delegáti vylúčili.
Predsedu HZDS na stretnutí s novinármi uviedol, že by privítal predčasné parlamentné voľby v roku 2004. Odôvodnil to tým, že 11 poslancov by v Národnej rade SR sprostredkovane zastupovalo stranu, ktorá neprešla parlamentnými voľbami. Odchod "tkáčovcov" bol podľa neho motivovaný tým, že im chýbal podiel na vládnutí. Mečiar konštatoval, že ich nikto nevylúčil. Odišli sami a poslanecký klub založili s úmyslom vytvoriť nový subjekt, konštatoval.
Kooptovaným podpredsedom na uvoľnenú stoličku po Rudolfovi Žiakovi sa stal Viliam Veteška. Na RP HZDS sa však objavila kuloárna informáciu, podľa ktorej Veteška kandidatúru najprv odmietol. Jeho náhradníkmi boli údajne Irena Belohorská a Milan Urbáni. Veteška je presvedčený, že hnutie by sa malo prinavrátiť k riešeniu celospoločenských problémov občanov Slovenska. Myslí si, že násilia v politike už bolo dosť.
Podpredseda HZDS Ján Kovarčík konštatoval, že ak "tkáčovci" nebudú akceptovať uznesenie RP HZDS, treba to chápať tak, že si vytvorili nový politický subjekt.
Napriek výsledku RP HZDS niekoľko okresov podporilo aj druhú stranu. Ozvali sa i hlasy za odstúpenie Mečiara z funkcie. Podľa šéfky Rimavskosobotského okresu a parlamentnej exposlankyne z rokov 1994 - 1998 Ivety Novákovej, ktorá nebola jediná, by Mečiar mal na júnovom republikovom sneme odstúpiť z funkcie, pričom by sa stal čestným predsedom hnutia.
Rozhodnutie o zastavení výkonu členských práv a povinností 11 poslancom je protiprávne a v rozpore s platným stanovami strany, povedal líder platformy Vojtech Tkáč. RP strany tým podľa neho prejavilo svoje právne bezvedomie. "V každom prípade je skupina jedenástich poslancov ďalej v členskej základni HZDS," dodal Tkáč.
Platforma bude zastupovať podľa jeho vyjadrenia tých voličov HZDS, ktorí nesúhlasia s nedemokratickými praktikami súčasného vedenia strany. Poslanecký mandát by podľa Tkáča mali vrátiť tí členovia vedenia, ktorí dostali stranu do izolácie, porušujú stanovy strany, neplnia program HZDS, a ktorí zodpovedajú za poruchy vo financovaní strany.
Financie, ktoré parlamentné strany dostávajú zo štátneho rozpočtu, sa podľa Tkáča nedostali na okresné pobočky. Republikové predstavenstvo v Žiline začalo normalizačné čistky, skonštatoval včera v diskusnej relácii televízie JOJ Sedmička a je presvedčený, že budú ďalej pokračovať v krajoch a okresoch, ktoré boli "neposlušné".
Vyzval preto krajské základne, aby si nenechali diktovať vopred určených funkcionárov a zaujímali sa o to, kde sú finančné zdroje zo štátneho rozpočtu, ktoré sa na okresy nikdy nedostali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.