Korzár logo Korzár

Wiersma odporučí Európskemu parlamentu, aby schválil prijatie Slovenska do EÚ

Spravodajca Európskeho parlamentu pre SR Jan Marinus Wiersma odporučí svojim kolegom, aby v apríli schválili prijatie Slovenska do Európskej únie.

Vyplýva to z predbežnej verzie jeho správy o Slovensku, ktorú v stredu prvýkrát prerokuje zahraničný výbor EP.

Slovensko podľa Wiersmu uspokojivo spĺňa kodanské kritériá členstva v únii a ostávajúce problémy bude schopné dostatočne doriešiť pred vstupom plánovaným na 1. mája 2004. "Slovensko je stabilná demokracia," konštatuje spravodajca v dokumente, ktorý dostala TASR k nahliadnutiu. Wiersma však upozorňuje na potrebu ďalších reforiem v súdnictve. Postavenie maďarskej národnostnej menšiny hodnotí holandský poslanec pozitívne, "menej optimistický" je v prípade rómskej menšiny. "Situácia Rómov ostáva poľutovaniahodná," píše Wiersma, podľa ktorého sú Rómovia na Slovensku často diskriminovaní, trpia nedostatkom príležitostí na vzdelanie či prácu. Spravodajca pripomína tiež nedávnu správu Programu OSN pre rozvoj o údajnej sterilizácii rómskych žien na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Víta, že slovenská vláda dala prípad okamžite vyšetriť a žiada výsledky tohto vyšetrovania. Wiersma tiež zdôrazňuje potrebu ďalšieho úsilia v boji proti korupcii. EP bude podľa neho veľmi pozorne sledovať, ako slovenská vláda v praxi uplatňuje stratégiu v tejto oblasti. Celkovo však Wiersma vyjadruje s pokrokom Slovenska od podania prihlášky do EÚ spokojnosť a svojim kolegom odporúča, aby prijatie SR počas aprílového hlasovania schválili.

Európska komisia dá v stredu formálne súhlas so zmluvou o pristúpení desiatich nových krajín k EÚ a schváli tak prijatie Slovenska, Českej republiky, Maďarska, Poľska, Slovinska, Litvy, Lotyšska, Estónska, Malty a Cypru k 1. máju 2004. Po súhlase komisie vo štvrtok oficiálne dostane text zmluvy Európsky parlament.

SkryťVypnúť reklamu

Zmluva o pristúpení k EÚ má takmer 5000 strán. Zmluvou v pravom slova zmysle sú však len tri úvodné články. "Česká republika, Estónsko, Cyprus, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Malta, Poľsko, Slovinsko a Slovensko sa týmto stávajú členmi Európskej únie a zmluvnými stranami dohôd, na ktorých je únia založená," hovorí sa v prvom článku. Druhý článok hovorí o tom, že ratifikačné dokumenty majú zmluvné strany odovzdať do depozitára talianskej vlády najneskôr 30. apríla 2004. "Táto zmluva vstúpi do platnosti 1. mája 2004 za predpokladu, že všetky ratifikačné dokumenty budú odovzdané pred týmto dátumom," píše sa v druhom článku. Po prvých troch článkoch budú nasledovať podpisy najvyšších predstaviteľov 15 súčasných a 10 vstupujúcich štátov únie.

SkryťVypnúť reklamu

Pre Slovensko i ostatných nových členov je napríklad dôležitý článok 30, ktorý hovorí o vyplácaní tzv. rozpočtových kompenzácií pre nových členov. Tie majú zabrániť situácii, aby nové krajiny dostávali prvé roky po vstupe z rozpočtu EÚ menej peňazí, ako budú doň prispievať. Slovensko podľa tohto článku v súlade s dohodami z Kodane dostane vždy v prvý pracovný deň v mesiaci v roku 2004 jednu osminu sumy 63,2 milióna eúr, v rokoch 2005-06 potom jednu dvanástinu zo sumy 11,35 milióna pre každý z týchto rokov. Článok 37 dáva novým členom možnosť požiadať počas prvých troch rokov po vstupe o možnosť ochranných opatrení, ak sa v istom odvetví ekonomiky vyskytnú v dôsledku členstva vážne problémy. Slovenské prechodné obdobia zhŕňa príloha č. 14. Text zmluvy o pristúpení prechádza teraz záverečnými právnymi a jazykovými úpravami a zároveň sa dokončujú mutácie v 11 terajších a 10 budúcich oficiálnych jazykoch únie. Slovenská verzia by mala byť hotová tento týždeň.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 225
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 251
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 070
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 101
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 787
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 223
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 546
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 544
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu