členské štáty nepodporia ani neponúknu vojenské zariadenia pre vojenskú akciu, ktorá povedie k ohrozeniu bezpečnosti alebo územnej celistvosti Iraku," píše sa v záverečnom vyhlásení šéfov diplomacií LAŠ, ktoré však nie je záväzné.
Bez výslovného menovania USA sa v komuniké ďalej píše: "Arabské štáty odmietajú akúkoľvek agresiu proti niektorému z nich alebo proti bezpečnosti každej arabskej krajiny ako ohrozenie bezpečnosti všetkých arabských štátov."
Ministri zahraničných vecí LAŠ sa na nedeľňajšom mimoriadnom summite, ktorý navrhol egyptský prezident Husní Mubarak, nedohodli na termíne vrcholného stretnutia venovanému aktuálnej kríze v Iraku a na palestínskych územiach, ktorý sa má uskutočniť tento týždeň v Egypte. Toto rozhodnutie má padnúť do utorka. Kuvajt ako bezprostredný sused Iraku mal k vyhláseniu výhrady, ktoré však nie sú známe. V Kuvajte, Bahrajne a Katare sú rozmiestnené desaťtisíce amerických vojakov, ktorí sú pripravení okamžite sa zapojiť do vojny proti Iraku.
Ako pozorovatelia sa na schôdzke ministrov LAŠ prvýkrát zúčastnili aj predstavitelia EÚ. Do Káhiry pricestovali grécky minister zahraničných vecí Jorgos Papandreu a európsky komisár pre vonkajšie vzťahy Chris Patten. Na schôdzke sa zúčastnilo 15 ministrov zahraničných vecí 22-člennej Ligy arabských štátov. Omán a Mauritánia vyslali len svojich stálych vyslancov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.