amerického útoku na Irak. Dohodlo sa však len 18 členov NATO bez Francúzska na úrovni Výboru pre plánovanie obrany.
"Môžem potvrdiť, že 18 spojencov NATO rozhodlo poveriť vojenských plánovačov, aby začali (plánovanie obrany Turecka)," oznámil na tlačovej konferencii po 13-hodinovom maratóne nedeľňajších rokovaní generálny tajomník NATO George Robertson.
Aliancia podľa komuniké začne plánovať tri podporné vojenské opatrenia: vyslanie radarových lietadiel AWACS do tureckého vzdušného priestoru, rozmiestnenie protiraketových obranných systémov a osobitných jednotiek na ochranu pred chemickými a biologickými zbraňami na území krajiny.
Solidarita v rámci aliancie podľa Robertsona nakoniec zvíťazila. "Dnešok je významným dňom a dôležitým signálom, že budeme stáť pri spojencovi, ak je v ohrození. Nie je to krok smerom k vojne," ubezpečoval Robertson, hoci pozorovateľom v sídle NATO bolo jasné, že spor navždy poznačil imidž a dôveryhodnosť aliancie.
Rozhodnutie o obrane Turecka blokovali vyše mesiac Francúzsko, Nemecko a Belgicko, ktoré nechceli pristúpiť na "logiku vojny". Nedeľňajšiu dohodu prijala aliancia na úrovni Výboru pre plánovanie obrany, ktorého členom nie je Francúzsko, čím obišla tvrdý odpor Paríža voči akýmkoľvek opatreniam, ktoré by mohli podporiť americké prípravy na vojnu v Iraku. Nemecko dalo svoj súhlas v nedeľu popoludní. Do nočných hodín blokovalo dohodu už len Belgicko, ktoré požadovalo v texte podmieniť prípadný útok na Irak novou rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN. To však nebolo prijateľné pre USA. Po dlhých hodinách dohadovania medzi veľvyslancami, ktorí boli v kontakte so svojími hlavnými mestami, sa 18 spojencov dohodlo na kompromisnom texte. Belgicko nakoniec uspokojila veta, že aliancia "podporuje úsilie OSN nájsť mierové riešenie (irackej) krízy", ako aj potvrdenie, že rozhodnutie sa týka výlučne obrany Turecka a neprejudikuje prípadné ďalšie vojenské operácie NATO, ani rozhodnutia aliancie či BR OSN.
"Uprednostnili by sme rozhodnutie 19 členov Severoatlantickej rady. Francúzsko má však svoj vlastný názor," oznámil Robertson, podľa ktorého však Paríž podporí v rade politickú deklaráciu o pomoci Turecku.
Hneď po dosiahnutí dohody vydali Belgicko, Nemecko a Francúzsko spoločné vyhlásenie, v ktorom potvrdili odhodlanie dodržiavať svoje záväzky v aliancii, ale zdôraznili vôľu dosiahnuť odzbrojenie Iraku bez použitia sily. Pripomenuli, že zatiaľ neboli využité všetky možnosti pokojného riešenia krízy.
Podľa predsedu Vojenského výboru NATO Haralda Kujata sa môže plánovanie obrany Turecka teraz začať v priebehu niekoľkých dní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.