desiatich krajín uchádzajúcich sa o členstvo v únii od roku 2004, budú mať aj občania SR možnosť vyjadriť sa k európskej integrácii. Budú odpovedať na otázku: "Súhlasíte s tým, aby sa SR stala členským štátom EÚ?"
V poradí piate referendum v histórii samostatného Slovenska vyhlásil prezident na základe uznesenia Národnej rady (NR) SR z 21. januára. V zmysle Ústavy SR má hlava štátu povinnosť vypísať všeľudové hlasovanie do 30 dní od prevzatia petície občanov alebo prijatia uznesenia v zákonodarnom zbore. Hlasovanie sa musí zároveň uskutočniť do 90 dní od jeho vypísania prezidentom. Aby bolo platné, musí sa na ňom zúčastniť nadpolovičná väčšina oprávnených voličov. Rozhodnutie musí byť prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda.
Výsledok referenda môže NR SR v zmysle základného zákona štátu zmeniť alebo zrušiť svojím ústavným zákonom po uplynutí troch rokov od jeho účinnosti. Plebiscit v tej istej veci sa môže opakovať najskôr po uplynutí troch rokov od jeho vykonania. Pripravované všeľudové hlasovanie bude stáť daňových poplatníkov podľa návrhu ministra vnútra Vladimíra Palka 196 miliónov korún. Vláda okrem toho uvoľnila na kampaň pred referendom 50 miliónov korún. Väčšina z nich je určená na projekty podpory šírenia informácií o EÚ a na mobilizáciu obyvateľstva v regiónoch.
Desať kandidátskych krajín ukončilo prístupové rokovania o vstupe do únie vlani v decembri na summite EÚ v Kodani. Na jar by mali v kandidátskych krajinách s výnimkou Cypru prebehnúť referendá a 16. apríla by kandidáti mali v Aténach podpísať Zmluvu o pristúpení. Európska pätnástka by sa mala následne rozšíriť 1. mája 2004. Ani jedna slovenská parlamentná politická strana nespochybňuje správnosť orientácie na EÚ. Prieskumy verejnej mienky doposiaľ vykazujú relatívne vysokú podporu voličov pre európsku integráciu. Z februárového prieskumu Odboru mediálneho výskumu Slovenského rozhlasu vyplýva, že vstup Slovenska do Európskej únie podporuje viac ako tri štvrtiny slovenských občanov. Účasť na májovom referende o vstupe SR do únie potvrdilo takmer 80 percent opýtaných. Podľa prieskumu EU Index z konca minulého roka by referendá o vstupe do EÚ by mali dopadnúť úspešne vo všetkých kandidátskych krajinách. Najtesnejší výsledok možno podľa neho očakávať na Malte a v Českej republike.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.