januárovom zdražovaní, viac míňali.
Na účtoch v bankách mali na konci roka prakticky toľko, čo na jeho začiatku. Pribudli síce peniaze v podielových fondoch a poisťovniach, ale aj tak sa väčšina prírastku príjmov pri pohľade na úspory "stratila".
Peniaze si pritom ľudia neukladali do pančúch. "Na otázku, kde sa tieto stratené príjmy nachádzajú, je jednoduchá odpoveď: na účtoch firiem," povedal analytik UniBanky Viliam Pätoprstý.
Slovenské domácnosti mohli vlani minúť o 30,5 miliardy korún viac, vypočítal Pätoprstý. "Úspory v bankách ale vplyvom rastu miezd nepribudli. Zvýšili sa investície v otvorených podielových fondoch, stále však zostáva zmiznutých takmer 25 miliárd," poznamenal analytik.
Ekonómovia očakávali, že z vyšších zárobkov ľudia viac usporia. Za prvé tri štvrťroky minulého roka stúpla reálna mzda v priemere o 5,7 percenta, za celý rok možno pôjde o rekordné číslo. Podľa ekonóma Slovenskej ratingovej agentúry Ľudovíta Ódora je prekvapivé, že pri takom raste reálnych príjmov nedošlo ani len k miernemu zvýšeniu vkladov v bankách. Mohla to spôsobiť neochota ľudí sporiť, keďže vklady ponúkali historicky najnižšie úroky. V skutočnosti ceny rástli tak pomaly, že úroky infláciu pokryli a peniaze ešte aj zarobili.
Vyššie príjmy napriek tomu ľudia takmer celé minuli. V obchodoch podľa Pätoprstého nechali približne dvadsať miliárd, značnú časť nárastu príjmov dali napríklad aj na služby či autá. "Ľudia sa napriek očakávaniam o zvýšenej sporivosti strmhlav vrhli do odloženej spotreby. To určite nie je dobrý signál o ich ekonomickom myslení, najmä ak uvážime, že ich v tomto roku čakalo výrazné spomalenie rastu životnej úrovne, na ktoré sa mohli predzásobiť vo forme úspor."
V januári až novembri mali obchodníci v priemere za mesiac tržby vyše 26 miliárd, v decembri až 32,6 miliardy korún,. Za celý rok sa tržby očistené o infláciu zvýšili o 3,5 percenta na
321 miliárd, informoval v utorok štatistický úrad.
Hoci ľudia prakticky nič navyše neusporili v bankách, podľa Pätoprstého je pozitívne aspoň to, že sa charakter úspor mení v prospech akciových a dlhopisových trhov. Investície v podielových
fondoch stúpli za rok o viac ako polovicu. "Je to sprievodným javom klesajúcich úrokov a dôležitým signálom pre finančnú sféru do budúcnosti," zdôraznil analytik.
Autor: bro
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.